حالت پایداری ندارم
شنبه 7 فروردین 1395 ساعت 13:26 | نوشته ‌شده به دست سعید محسن c60 | ( نظرات )

" گفت‌وگوی عیدانه "

 کمک راهنمای محترم آقای محسن نجفی


وقتی از یک نقطه‌به‌نقطه دیگری می‌رویم این مشخصات تغییر می‌کند و در بدن ما هم یکسری تغییرات ایجاد می‌شود...
  گفت‌وگو با کمک راهنمای محترم آقای محسن نجفی

  • درگذشته کنگره 60 تعطیلات عید نوروزی نداشت ولی در حال حاضر تعطیلات نوروزی داریم تأثیر این تعطیلات در مسافران چطور بوده؟

آقای مهندس دژاکام همیشه مسائل را از بالا و بادید کلی نگاه می‌کنند. یعنی همه جوانب آن را در نظر گرفته و بعد تصمیم می‌گیرند. در طول سال وقتی رهجو در لژیون حضور پیدا می‌کند، راهنما مسائل بسیار زیادی را در مورد درمان اعتیاد به او آموزش می‌دهد. راهنما مانند مشعل‌دار روشن‌کننده این راه تاریک برای او است. به عبارتی رهجو با نور راهنما در حال حرکت است. اما اگر به هر دلیلی در مقطعی این نور قطع شد و رهجو نتوانست از راهنما و لژیون استفاده کند بایستی بتواند از نور ذخیره‌شده خودش استفاده کند و به مسیرش همچنان ادامه دهد (منظور از نور همان آموزش‌هایی است که راهنما به او آموزش داده است)

و دلیل دوم این تعطیلات، به خاطر خدمت‌گزاران کنگره 60 هست تا بتوانند وقت بیشتری را با خانواده باشند و احیاناً به مسافرتی هم بروند چراکه در طول سال چنین موقعیتی پیش نمی‌آید.

  • کارهای که یک مسافر در شب عید باید انجام دهد چیست؟

اولین کاری که یک مسافر بایستی انجام بدهد، تغییر نگاه خود نسبت به عید و ایام تعطیل است و این نکته را بدانم که یک بیمار در حال درمان هستم. دوره درمان من 11 ماه طول می‌کشد و در طی این مدت از انجام یکسری کارها و فعالیت‌ها منع شده‌ام.

ممکن است سال‌های قبل از این تعطیلات، به‌عنوان فرصتی برای مصرف بیشتر مواد مخدر و به خیال خودم که لذت بیشتری ببرم نگاه می‌کردم، اما امسال بایستی آموخته باشم که بجای این‌که از این دو هفته به‌عنوان زمانی برای تخریب بیشتر استفاده کنم، آن را فرصتی برای سازندگی، در کنار خانواده بودن و برنامه‌ریزی برای آینده بدانم.

  • آیا دیدوبازدید و شب‌نشینی در ایام نوروز می‌تواند تأثیری بر روی سفر مسافر داشته باشد؟

به‌طورکلی در سفر اول هر چیزی که ما را از حالت تعادل خارج کند برای ما خطرناک است و باید از آن دوری‌کنیم. مثلاً ورزش سنگین، کار سنگین و یا رفتن به مسافرت...

هر نقطه جغرافیایی در یک ارتفاع مشخص از سطح دریا می‌باشد و سه مؤلفه: دما، فشار و رطوبت وجود دارد. وقتی از یک نقطه‌به‌نقطه دیگری می‌رویم این مشخصات تغییر می‌کند و در بدن ما هم یکسری تغییرات ایجاد می‌شود. در یک فرد سالم حداقل 24 ساعت طول می‌کشد تا بدن خودش را با شرایط جدید تطبیق بدهد، حال خودتان ببینید برای من مسافر که در حال درمان هستم و حالت پایداری ندارم چه اتفاقی خواهد افتاد و سر از کجا درخواهم آورد.

مسئله مهم دیگر خواب شب است که در کنگره تأکید زیادی به آن می‌شود. دیدوبازدیدهای نوروزی نباید با شب‌نشینی همراه باشد، زیرا درروند درمان ما اختلال ایجاد می‌کند. بهتر است به‌صورت مختصر و در حد تعادل باشد.

  • با حقه‌های نفس در تعطیلات نوروزی چه‌کار کنیم؟

برای اینکه به این سؤال مهم شما جواب بدهم بایستی موضوع راکمی بازکنم. چون در طول سفر اول، یکی از موضوعاتی که به درمان من خیلی کمک کرد شناخت حقه‌های نفس و نیروهای بازدارنده بود.

در هستی یک سری نیروهای منفی و شیطانی هستند که دائم در حال الهام فسق و فجور هستند البته کارشان فقط دعوت است و در نیروی اختیار و قدرت و انتخاب انسان دخالتی نمی‌کنند. اما یک دشمن خانگی و یا داخلی هم داریم و آن نفسی است که آموزش ندیده و خواسته‌های او عموماً غیرمعقول هستند، و مشکل زمانی ایجاد می‌شود که این نفس و ذهن انسان که پایگاهی برای القاء نیروهای منفی شده، دست‌به‌دست هم می‌دهند و آن خواسته را دنبال می‌کنند و برای رسیدن به آن از یکسری حقه‌ها استفاده می‌کنند.

در سفر اول، چه در حال درمان مواد مخدر باشیم و چه سیگار، یکی از این حقه‌ها روش ذره، ذره هست که به زیباترین شکل عمل می‌کنند و تصویر یک‌لحظه قبل از گریز را ذهن ما می‌سازند و می‌گویند:

همین یک‌بار که اتفاقی نمی‌افتد، این بار را بزن و از فردا دیگر نزن.حالا که راهنمایت نیست، کسی هم متوجه نمی‌شود. درثانی هرروز که عید نیست، رفت تا سال دیگر.

بهترین بدلی که ما می‌توانیم بزنیم، ساختن تصویر یک‌لحظه بعد از گریز در ذهنمان است که اولاً با این کار مشکلی از ما حل نخواهد شد و حالمان هم بهتر نمی‌شود و دانستن این نکته که ریشه بسیاری از مشکلاتی که ما امروز داریم مواد مخدر و همین اولین گریزهاست.

  • علت برگشت مسافران در شب عید چه چیزی است؟

علت برگشت مسافران در شب عید، انجام ندادن دستورات راهنماست. یعنی سهل‌انگاری در خوردن دارو، برهم زدن خواب شب، رعایت نکردن اصول، خودداری که در کنگره تأکید زیادی بر آن می‌شود.

ما در لژیون علاوه بر تعیین چند CD برای شب عید بچه‌ها، از آن‌ها خواسته‌ایم که هر نفر 200 سؤال با جواب از کلیه متون آموزشی کنگره دربیاورد.

امیدوارم امسال، برگشتی، نداشته باشیم اگر هم هست برگشت از کدورت‌ها، ناراحتی‌ها و جدائی‌ها باشد.

حافظ خوش‌کلام هم در ابیات زیر به‌نوعی پیامی به ما می‌دهد که در ایام عید چه کنیم.

نوبهار  است بر آن کوش که خوش‌دل باشی

که بســــی گل بـــدهد باز و تو در گل باشی

من نگویم که کنون با که نشین و چـه بنوش

که تو خود دانــــی اگر عاقل و زیـــرک باشی

در پایان سال بسیار خوب همراه با سلامتی و برکت برای همه مسافران و همسفران کنگره 60 آرزو دارم و از زحمات شما خدمتگزاران سایت صمیمانه سپاسگزارم.

نگارش: مسافر محمد حسین آرندیان

تهیه گزارش: مسافر سعید محسن

عکس: مسافر سعید

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه ها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حسن چهارشنبه 11 فروردین 1395 10:12
با سلام وتبریک سال نو،توضیح مطالب اموزشی به گونه ای که برای مسافرجابیفتد بسیار مهم است ومن از خدا تشکر نمودم به خاطر توفیق اجباری اش جهت شاگردی درمحضر شما استاد گرانمایه،چون انگونه توضیح علمی ودقیق میدهید که مفری از ان نیست وچنان از دلتان بر امده،لاجرم بردل مینشیند
محمد رضا رحمت الهی سه شنبه 10 فروردین 1395 23:33
استاد محترم شما حول حالنا به احسن حال را به زیبا ترین شكل ممكن برای ما تفسیر كرده اید. تشكر وسپاس بابت زحماتتان.
سالار دوشنبه 9 فروردین 1395 15:40
آقا محسن؛ مطمئنا قادر نیستم چون شما نظرات زیبا و دلنوشته مانند برایتان بنویسم اما خودتان میدانید که چقدر از شما انرژی میگیرم و آموزشهایتان را آویزه گوشم میکنم.
بازهم مثل همیشه پرمحتوا و زیبا بود.
خداقوت خدمت جنابعالی و همه خدمتگزاران سایت که برای این مصاحبه های زیبا زحمت کشیدند.
دوشنبه 9 فروردین 1395 10:18
با عرض سلام وخدا قوت به استاد محترم اقای نجفی مطلب زیبا واموزنده ای بود من هم امیدوارم که امسال شاهد برگشت هیچ کدوم از مسافرها نباشیم امیدوارم که این سال جدید هم برای شما راهنمای گرامی وهم برای تمام مسافران وهمسفران سالی پر ازشادی نشاط وانرژی باشه وامار رهایی در سال۹۵ زیادتر از هر سال باشه
مسافر حسن صادقی دوشنبه 9 فروردین 1395 01:02
با سلام خدمت شما استاد وراهنمای عزیزم اقای نجفی
به گفته ی خودتان شما همیشه مشعل دار این راه بودید وتاریکی ها این راه را برای ما روشن کردید،وامیدوارم ما هم بتوانیم با رهایمان جواب گوی تمامی محبت ها وزحمات شما باشیم
اکرم یکشنبه 8 فروردین 1395 11:52
از صحبتهای اقای نجفی باید درس بگیریم مبادا زحمتهایی که کشیده ایم با یک سهل انگاری از دست برود .
از اقای سعید محسن هم که در تعطیلات همچنان به کارشان ادامه می دهند تشکر می کنم.
محمد رهجوی اقای نجفی یکشنبه 8 فروردین 1395 06:32
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقا محسن راهنمای خوبم وتمامی اعضای کنگره۶۰ امیدوارم بهار خوبی را در پیش داشته باشید به نظر من هر فردی که روز رهایی او بهترین روز زندگی خانواده وتمام بچه های کنگره
مجیدرهجوی اقای نجفی شنبه 7 فروردین 1395 23:49
سلام باتبریک سال جدیدبه همه دوستان کنگره مقاله شمابسیاراموزنده بودنیرویی درکالبدم دمیده شد,رهجو مجید
مجیدرهجوی اقای نجفی شنبه 7 فروردین 1395 23:41
سلام باتبریک سال جدیدبه همه دوستان کنگره مقاله شمابسیاراموزنده بودنیروی درکالبدم دمیده شد,رهجو مجید
مسافر رحمانL13 شنبه 7 فروردین 1395 23:10
سلام وعرض ارادت خدمت کمک راهنما محترم جناب اقای نجفی بسیار زیبا بود سال خوبی را برای شما وخانواده محترمتان از خداوند متعال خواستارم ارزوی رهایی فراوان برای شما واز بچه های سایت هم سپاس گذارم که اگر کنگره در بعد خاکی تعطیل است اما انها نگذاشتند که کنگره در ذهن من تعطیل گردد مرسی بچه ها
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic