ماه مبارک رمضان
دوشنبه 17 خرداد 1395 ساعت 23:26 | نوشته ‌شده به دست حسین C60 | ( نظرات )

مسئولیتهای مسافران سفر اول در ماه مبارک رمضان

به قلم مسافر حسین

بزرگترین رسالت یک مسافر سفر اول، انجام سفر درست است که با احترام به حرمتها و پیگیری دقیق مصرف داروی درمانی و اقدام جهت فراگیری آموزشهای کنگره، به راحتی امکان پذیر خواهد بود...


بنام قدرت مطلق

خداوند را سپاس که بار دیگر، فضای معنوی کنگره 60 با طراوت ماه مبارک رمضان، عطر آگین گشته است. ماه عظیم شأن رمضان، برای هر انسان حقیقت گرا سراسر لطف و محبت الهی می باشد و آنچه سبب گردیده این ماه در نظر مسافران کنگره 60 ، جایگاه و ارزش دو چندان یابد؛ آغاز الهام و سفر بنیان گذار کنگره در این ضیافت الهی بوده است. در باب عظمت و نعمات این ماه هر آنچه سخن گفته شود قادر نخواهد بود ذره ای از عهده ادای حق مطلب بر آید که بسیاری از فضایل آن همچنان بر آدمی آشکار نگردیده است.

آنچه در ادامه مورد اشاره و بیان قرار خواهد گرفت وظایف یک مسافر سفر اول در این ماه عزیز است که همگی برگرفته از رهنمودهای پدر معنوی کنگره 60، جناب آقای مهندس دژاکام و سایر آزاد مردان محسوب می شود. رهنمودهایی که حاصل سالیان سال تجربه و آزمودن است و باید دانست آنچه به تجربه اثبات گردیده، سندی بدون عیب و نقص است.

بر اساس آموزشهای کنگره 60 پیرامون نخستین سفر فرد، همواره بر این مطلب اشاره و تأکید گردیده است که  مسافر در سفر نخست خود نمیتواند نسبت به روزه گرفتن اقدام نماید. بر اساس آداب روزه گرفتن، فرد روزه دار موظف است از خوردن و آشامیدن پرهیز نماید و این در حالیست که یک مسافر سفر اول موظف به مصرف داروی درمانی خود در ساعات تعیین شده و در میزان مشخص می باشد. این تناوب سه گانه ی وعده های مصرف دارو در طول شبانه روز از بنیادی ترین اصول روش درمانی کنگره محسوب می شود و روزه داری موجبات ایجاد آسیب در فرایند درمانی شخص را فراهم می آورد.

معمولاً داروهای سفر اول در سه وعده ی منظم صبح، ظهر و شب، برای مسافر تجویز می گردد و همین تکرار و تعداد دقیق دفعات و ساعات مشخص مصرف دارو برای فردی که تا اندک زمانی نچندان دور بدون هیچگونه حد و حسابی، در وعده های نامنظم و میزان نامشخص و معمولاً بصورت افراطی اقدام به مصرف مواد مخدر میکرده است، خود بزرگترین روزه محسوب می گردد. فرد مسافر در سفر اول با تنظیم وعده های مصرفی خود به سه وعده ی مشخص در ساعاتی مشخص و با میزان مشخص، مبادرت به نوعی روزه داری می نماید. از طرفی نیز یک مسافر سفر اول، دارای یک بیماری جسمی است و اگر از فردی که به دلایل مختلف در یک بیمارستان بستری شده بتوان انتظار روزه داری داشت، می توان از یک مسافر سفر اول نیز انتظار داشت که اقدام به روزه گرفتن نماید.

ولی چه چیز سبب می گردد که یک مسافر سفر اول به فکر روزه گرفتن بیفتد؟ همانطور که خود به خوبی فرا گرفته اید، هیچ کلام ناحقی بیان نمی شود مگر اینکه با لباسی از تقوا و حقیقت آراسته شده باشد. نفس ما در طول سفر، تمام تلاش خود را می کند تا این حرکت را با مشکل مواجه سازد و سبب ایجاد اختلال در آن شود. این امر زمانی که به تدریج به پایان سفر خود نزدیک می شویم شدت بیشتری می یابد زیرا که اقتدار و سلطنتش بر شهر وجودی انسان با خطر مواجه گردیده است. اینجاست که سعی می کند از طریق اعتقادات و باورهای خود فرد وارد شده و "به زیباترین شکل ممکن و گاهی کاملاً به صورت دلسوزانه، وارد افکار و اندیشه ما شود."

در این ماه عزیز نیز نفس شخص مسافر همچون گذشته از هر طریق ممکن به تکاپو می افتد تا سفر فرد را بر هم زند. مشکل اینجاست که القائات نیروهای منفی همواره از طریق باورها و توانایی های انسان صورت می پذیرد. برای مثال یک پزشک مصرف کننده، به واسطه القاء باور به اینکه خودش از تمامی مسائل فیزیولوژیک و غدد درون ریز و هورمونهای بدن و کارکرد آنها در بدن سررشته دارد و به قول معروف می تواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد و از پس رفع مشکل بر آید، به منجلاب اعتیاد هدایت می شود و برای ترغیب شخص، دنیایی زیبا، در مصرف مواد مخدر ترسیم می گردد. به یک ورزشکار وعده تسلط و قدرت بدنی بیشتر و به یک دانشجو، وعده ی توانایی یادگیری بیشتر را می دهد و از این طریق، هر فردی را از طریق باورها و اعتقادات شخصی اش به دام می اندازد.

در این مورد خاص نیز از در کسب فضیلت روزه داری وارد شده و به فرد مسافر اینگونه القاء می نماید که روزه سبب تهذیب نفس است و فرد می تواند با روزه داری، علاوه بر سموم جسمی، سموم روح و روان خود را نیز پالایش نماید. همین افکار سبب می شود فرد مسافر مصمم به روزه داری شده و جالب آن است که راهکار آن را نیز جلوی پای فرد قرار می دهد! برای مثال به فرد می گوید که از سه وعده مصرفی، وعده میانی را حذف کرده و یا بین دو وعده اول و سوم تقسیم نماید و در سحر و افطار مصرف نماید! اما آنچه در ترسیم این نقشه و برنامه مورد غفلت قرار می گیرد، تخریبهای این راه است. آنچه در فرایند درمانی کنگره 60 همواره مورد تأکید قرار گرفته و سبب راه اندازی مجدد سیستم تولید شبه افیونی بدن انسان می شود، تعداد دفعات مشخص در طول زمانی مشخص است که هرگونه تغییر در آن سبب ایجاد اختلال در این چرخه و زنجیره خواهد شد و راه اندازی سیستم ایکس را با مشکل مواجه خواهد نمود. همین امر موجبات بازگشت مجدد فرد به دنیای تاریک اعتیاد که رسالتی شیرین برای نفس سرکش آدمی محسوب می گردد را فراهم می سازد.

متاسفانه آدمی در زمان چنین تصمیماتی، از تفکر به آثار و عواقب مخرب آن غافل می شود و فقط دورنمای زیبای ظاهر امر را مد نظر قرار می دهد و همین امر ممکن است سبب اتخاذ تصمیماتی شود که در نهایت برخواسته از تفکر و تعقل نخواهد بود. برای یک مسافر سفر اول، فرایند درمانی و مصرف به موقع و میزان مشخص شده دارو می بایست در اولویت تمامی امور قرار بگیرد. بزرگترین رسالت یک مسافر سفر اول، انجام سفر درست است که با احترام به حرمتها و پیگیری دقیق مصرف داروی درمانی و اقدام جهت فراگیری آموزشهای کنگره، به راحتی امکان پذیر خواهد بود. به بیان دیگر، میتوان هر آنچه را که سبب ایجاد خلل و یا مشکل در این سفر شود، برخواسته از سمت نیروهای منفی تلقی نمود و در چنین مواقعیست که لزوم حفظ هوشیاری و آگاهی برای فرد، ارزشی دو چندان می یابد و با اندکی تفکر می توان از مهلکه ی حقه های نفس، سر بلند بیرون آمد.

مطالب بیان شده به این معنا نیست که یک مسافر سفر اول، هیچگونه وظیفه و مسئولیتی در قبال این ماه مبارک به عهده نخواهد داشت. این ماه دارای حرمتهای خاص خود است که حفظ احترام آن وظیفه ای انسانی محسوب می شود. یک مسافر سفر اول می تواند در جهت تزکیه هر چه بیشتر نفس خود، همچون روزه داران عزیز اقدام نمیاد. در ابتدا می بایست دانست که روزی ها و نعمات الهی فقط به روزی مال و یا غذای جسمی خلاصه نمی شود. روزی های خداوند بیشمارند و هر یک از اعضا و جوارح آدمی، روزی خاص خود را دارا می باشند. روزی چشم، روزی گوش و روزی زبان ، تنها بخشی از این روزی های انسان محسوب می شود. یک انسان با شروع روز و به محض خروج از منزل، روزی های بیشماری را دریافت می نماید. ممکن است صحنه زیبایی را شاهد باشد و یا از صوت زیبایی در طبیعت کسب لذت نمیاد و یا سخنی به زبان آورد که سبب نجات و تحول زندگی انسان دیگری شود. همانطور که روزی های انسان قسمت های گوناگونی را شامل می شود، روزه ی فرد نیز بخشهای مختلفی را شامل می گردد. یک مسافر سفر اول در این ماه می تواند به تزکیه کلام خود بپردازد و از کلام هایی که سبب رنجش دیگران می شود و کلامهایی همچون دروغ گفتن، غیبت کردن و... که در مسیر ضد ارزشها قرار دارند، اندک اندک بکاهد. و یا می تواند از گوش سپردن به کلامی که عقل، حکم بر ناروایی آن می دهد کاسته و به تزکیه سمع بپردازد. اینها همگی قدمهاییست که یک مسافر سفر اول می تواند بدون ایجاد خلل در سفر خود، نسبت به انجامشان مبادرت ورزد.

در کنار این اقدامات، افراد زیادی این ماه را در حالت روزه داری و عبادت می گذرانند. بسیاری از عزیزان مسافر در سفر دوم در این ماه، اقدام به روزه داری و تهذیب نفس می نمایند و حفظ حرمت روزه داری این عزیزان برای سایر افراد و بلأخص مسافران سفر اول، به جهت آثار روحی و معنوی که حفظ این حرمتها بر ساختارهای معنویشان به جای میگذارد، لازم و ضروری است. پس می بایست برای روزه داری این عزیزان احترام قائل شده و با اعمال ضد ارزشی چون تظاهر به روزه خواری و یا کشیدن سیگار، مسبب بی حرمتی به حرکت انسانی این عزیزان نشویم.

از اعمال دیگری که یک مسافر سفر اولی در جهت تزکیه و کسب معرفت و آگاهی هر چه بیشتر در این ماه مبارک می تواند در پیش گیرد، قرائت و مطالعه آیان کلام الله مجید به همراه ترجمه فارسی آن و تفکر و تعقل در باب آیات این کتاب الهی می باشد. نگریستن در احوالات بندگان خداوند در این ماه و تفکر در باب هدف و رسالت این حرکت، از موارد دیگریست که سبب افزایش معرفت و دانایی فرد می شود. این محرومیتهای ظاهری سبب پی بردن به ارزش رفاه و آسایش زندگیست. معمولاً آدمی زمانی بر ارزش چیزی واقف می گردد که از آن محروم شود و در زمانهای دیگر نسبت به ارزشمندی داشته هایش غافل است. این تفکر در ادامه مسیر، زمینه ساز صلح و آرامش درونی فرد خواهد شد.

خدمتی که یک مسافر سفر اول می تواند در این ماه به خود و سایر اعضای کنگره نماید از اجر معنوی دو چندان برخوردار است. این خدمت می تواند در قالب کارهای مختلفی همچون نظافت سالن برگزاری جلسات، چیدن صندلی ها، پذیرایی از روزه داران ضیافت الهی با چای در زمان افطار و... باشد که سبب خدمت و خودسازی و کسب انرژی و در نهایت دستیابی به حال خوش خواهد شد.

نهایتاً سنت حسنه افطار دسته جمعی اعضای کنگره در کنار یکدیگر فرصتی است که مسافر سفر اول، طعم شیرین برادری و برابری در لژیونها را درک نموده و خود را عضوی از اعضای حلقه ی کنگره احساس نماید که زمینه ساز خیر و برکات معنوی بیشماری در آینده سفرش خواهد بود.

ماهی پر برکت،  سرشار از لحظه لحظه معرفت و بیداری را برای یکایک مسافران آرزومندم. آگاه و پیروز باشید...

به قلم مسافر حسین، رهجوی آقای رضا

نمایندگی سلمان فارسی اصفهان
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهدی بناییان سه شنبه 18 خرداد 1395 00:20
حسین عزیز ازخواندن مطالب شما اموزش میگیرم.فقط یک پیشنهاد دارم,کوتاهتربنویسید.خواننده ی بیشتری خواهیدداشت.خداقوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic