در وادی رمضان
جمعه 28 خرداد 1395 ساعت 19:09 | نوشته ‌شده به دست اشکان C60 | ( نظرات )

در وادی رمضان

به قلم مسافر فضل الله متقیزکات، نوعی مراوده با هستی است که بر اساس آن باید هرچه از هستی دریافت می‌کنید، قسمتی از آن را به هستی بازگردانید. لذا زکات به فکر، مال، علم و هر چه به ما بخشیده تعلق می‌گیرد...


به نام خدا

در وادی رمضان

به قلم مسافر فضل الله متقی

در قدیم، انسان‌ها اقدام به پرستش زمان‌ها و مکان‌های خاصی کردند و بعدازآن، آتشکده‌ها برای پرستش آتش و عبادتگاه‌هایی برای پرستش خدایانی دیگر و به همین ترتیب پرستش خورشید، ماه و ستاره در روزهای مشخص در بین مردم رواج پیدا کرد. رفته‌رفته این روزها را روز خدا شناختند و انجام هرگونه کار و فعالیت غیر معنوی را ممنوع دانسته تا جایی که در عهد عتیق این دیدگاه حکم شرعی به خود گرفت و روزهایی از هفته برای ادیان مختلف تقدس پیدا کرد. مثلاً مسیحیان روز یکشنبه و مسلمانان روز جمعه و در این روزها به امورات معنوی خود می‌پرداختند.

در تمدن‌های قدیم برخی ازآنچه ذکر شد به فرهنگ ملی تبدیل گردید. به‌عنوان‌مثال نوروز باستانی ما ایرانیان، برای آشتی با طبیعت بنانهاده شد. رفته‌رفته در طول تاریخ به کمک بصیرت بشری و هدایت الهی، مراسم خاصی در هر قوم و قبیله به وجود آمد که منشأ معنوی داشت و انسان یاد گرفت که نباید همه‌وقت خود را صرف امورات مادی و دنیوی کند و دریافت که آداب و عبادات معنوی راهی برای خودشناسی و خداشناسی است که برای انسان مفید واقع خواهد شد.

یکی از زمان‌هایی که در دین مبین اسلام به خودسازی اختصاص پیداکرده تا انسان از طریق آن به فیوض الهی دست پیدا کند ماه مبارک رمضان است. در عهد عتیق روزه‌داری در بین افراد متدین رواج داشت. در زبان و ادبیات عرب، رمضان تابش نور شدید خورشید است و این نام به دلیل تابش و اوج گرمای خورشید بوده که در سرزمین عربستان وجود داشته است. برکت ماه رمضان، فقط به نخوردن و نیاشامیدن نیست بلکه تحقق رمضان است.

در اسلام اولین کسی که به اوج رمضان رسید نبی اکرم (ص) بوده زیرا ایشان در اثر تحولات درونی به معرفتی رسید که منجر به دریافت یک‌باره قرآن مجید شد. این رمضان پیامبر اسلام که در ماه رمضان صورت گرفت به این ماه قداست معنوی بخشید و این درس را به مشتاقان دیگر داد که هر کس می‌تواند رمضانی را در این ماه تجربه کند و در این ماه به تغییر و تحول معنوی دست یابد.

افرادی می‌توانند رمضان را تجربه کنند که خدامحور باشند. این افراد نگاهشان نگاه خدا، کلامشان کلام خدا، اعمالشان اعمال خدا و پندارشان نیز خدایی است. تمام پیامبران صاحب کتاب در چنین وضعیتی بودند که کتاب بر آن‌ها نازل شد. ماه رمضان مقدمات این جهش حیرت‌آور و این درک بالا را فراهم می‌سازد. رمضان مانع از نفوذ شیاطین در وجود انسان می‌شود. نگاه مستقیم به خداوند بزرگ‌ترین ایمنی از شیاطین را فراهم می‌سازد.

نکته جالب در مورد ماه رمضان توجه به این است که افزایش توجهات معنوی در یک جامعه می‌تواند تأثیر همگانی داشته باشد بدین معنی که اگر در یک جامعه تعدادی از افراد به خداوند معطوف شوند دیگران نیز زمینه لازم برای رشد معنوی خود را پیدا خواهند کرد. در پیشگاه خداوند که قید زمان و مکان وجود ندارد، هیچ دو زمان و دو مکانی باهم تفاوت ندارد و این عملکرد انسان است که زمان یا مکان را فضیلت می‌بخشد.

یکی از وسایل زمینه‌ساز رمضان، گرفتن روزه است. روزه فقط به نخوردن و نیاشامیدن نیست. روزه چشم، روزه زبان، روزه تفکر و اندیشه و... نیز باید گرفته شود و بالاخره می‌توان گفت ماه رمضان، دوره ترک اعتیاد است از پلشتی‌ها. یکی دیگر از فواید روزه گرفتن مربوط به آثار اجتماعی است زیرا روزه زکات بدن است. زکات، نوعی مراوده با هستی است که بر اساس آن باید هرچه از هستی دریافت می‌کنید، قسمتی از آن را به هستی بازگردانید. لذا زکات به فکر، مال، علم و هر چه به ما بخشیده تعلق می‌گیرد.

روزه زکات بدن است که در ازای رفع نیاز غذایی خود در مدت یک سال مقداری از خوراک یک ماه خود را به نیازمندان اختصاص داده و سلامتی خود را حفظ کند. پس می‌توان اذعان کرد روزه بخشی از حق معلوم فقرا از دارایی اغنیاست. در قدیم که انسان‌ها در شهرها و روستاهای کوچک زندگی می‌کردند رسیدگی به فقرا و گرسنگان بیشتر بود؛ بنابراین افرادیکه در مدت یازده ماه نگاهی به جامعه خود نداشته‌اند در ماه رمضان فرصتی می‌یابند که به جامعه خود نظر افکنده و بخش صرفه‌جویی شده از روزی خود را به جامعه اختصاص دهند و تعادلی در جامعه به وجود آورده و جامعه را از حسرت‌زدگی مصون دارند چون در جوامع امروزی حسرت‌زدگی، اغنیا را نیز از خوشبختی محروم می‌سازد.

مطلب مهم دیگر رمضان، شب قدر است. شب قدر مرکز ثقل رمضان است. انسانی که به خودشناسی نرسیده باشد در شب ناآگاهی بسر می‌برد، انسان را در این شب قرار داده‌اند که خود را به نور برساند و قدرشناس هستی باشد؛ بنابراین رسالت بشر، حرکت مداوم از ظلمت به‌طرف نور و یافتن راهی برای رسیدن به نور است. وقتی به نور رسیدید و خود و هستی را شناختید آنگاه قدرت الهی را درک می‌کنید، آنجا که خداوند فرمود: انی اعلم ما لا تعلمون

برای هرکسی شب قدر آن زمانی است که به شناخت خود و هستی پی برده و قدرت الهی را درک کند؛ اما اینکه شب خاصی از ماه رمضان را شب قدر می‌نامند به این دلیل است که قدر در رأس هدف‌های این ماه است و شب قدر پیامبر (ص) را یادآوری می‌کند که همه باید به شب قدر خود برسند. رمضان می‌تواند موجب جهش انسان شود، آنان که در ماه رمضان عادت و وابستگی را ترک کنند برای این جهش مستعدتر هستند و چه‌بسا در این ماه به شب قدر خود برسند

دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند                                    و اندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی                            آن شب قدر که این تازه براتم دادند

و اما عید فطر. عید فطر، جشنی به مناسبت دست یافتن به ارمغان گذر از شب ظلمت به سپیدی نور و رسیدن به مبارک سحر هدایت است، جشن پوست‌اندازی که دران پوسته سخت بینش‌های غلط و باورهای نادرست ما شکسته می‌شود و گلیم افکار پوسیده ما که منجر به بروز اشتباهات فاحش در زندگی ما شده است را به کناری انداخته تا بتوانیم جهشی وجدآمیز نسبت به خود و هستی داشته باشیم.

عید فطر، عید گشایش و جشنی است که از وابستگی نجات‌یافته‌ایم و وجود در هم فرورفته ما منبسط‌شده و چهره ما از این مهمانی پربرکت گشاده شده و از عبوسی نجات‌یافته است. عید فطر، عید پدیدار شدن و عید رویش است تا بمیریم از مرگ و دوباره بروییم و به دنیا بیاییم بعد از تولد.

حال که رمضان دیگر است باید این سؤال را از خود بپرسیم که با فروبستن لب از طعام و ورود به حریم خداوند، آیا توانسته‌ایم خوراک معنوی وجود خود را بیابیم و این بخش از وجودمان را سیر کنیم؟

با تشکر، مسافر فضل الله متقی رهجوی کمک راهنما آقای اصغر منصوری

نگارش: مسافر حسین

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic