مواد مخدر و بدن انسان
چهارشنبه 20 مرداد 1395 ساعت 19:00 | نوشته ‌شده به دست حسین C60 | ( نظرات )
تأثیرات مخرب اعتیاد بر اعضای بدن مصرف کنندگان

به قلم کمک راهنما مسافر احمد حبیب الهی
مورفین ارسال پیام عصبی از یک سلول به سلول دیگر در مغز را مانع شده و برای همین...


به نام خدا

تأثیرات مخرب اعتیاد بر اعضای بدن مصرف کنندگان


در مقاله قبل از حضور گیرنده در تمام سلول‌های بدن گوشه‌ای را بیان کردیم. در بدن چندین گیرنده مورفین و ضد درد وجود دارد که هرکدام نام خاصی دارد از قبیل گیرنده میو، گیرنده اپسیلون و...

زمانی که این گیرنده‌ها به‌وسیله مورفین اشغال شود بر روی آن عضو دارای گیرنده ایجاد حالت خاصی می‌نماید که سعی می‌کنم در حد توان بسیاری از آن‌ها را بیان کنم، البته آن‌هایی که مهم‌تر می‌باشند. لازم به ذکر است این گیرنده‌ها فقط توسط مواد مورفینی عین تریاک، شیره، هروئین و کراک اشغال می‌شود ولی جایگاه موادی چون گراس یا گل و علف و شیشه با توجه به اینکه مورفینی نیست جای خاص دیگری است و علائم آن نیز با مواد مخدر طبیعی فرق دارد. برای مثال مواد مخدر طبیعی، توهم‌زا نمی‌باشند اما آمفتامین با تحریک یک ناحیه خاص از مغز یا گراس نیز عین شیشه، تولید توهم و تمرکز شدید یا به‌اصطلاح چت کردن می‌کنند و در مغز چندین حالت خاص را ایجاد می‌کنند.

در مغز یک مرکز وجود دارد به نام مرکز ایجاد ماشه‌ای استفراغ که مرفین خصوصاً مصرف بیش‌ازاندازه، آن را تحریک کرده و ایجاد استفراغ می‌کند. مورفین ارسال پیام عصبی از یک سلول به سلول دیگر در مغز را مانع شده و برای همین فرد در شرایط خاص مانند رانندگی یا فعالیت با تمرکز بالا توان خود را نسبت به فرد عادی از دست داده و برای مثال اگر فردی سالم جهت جلوگیری از تصادف ۲ ثانیه پای خود را روی ترمز می‌گذارد در فرد مصرف‌کننده این زمان ۱۰ ثانیه خواهد بود. مواد مخدر در مغز تولید اندورفین را در روزهای لوکس مصرف افزایش داده و این امر کشیده شدن فرد به‌سوی مصرف مجدد و ایجاد اعتیاد را افزایش می‌دهد. ولی مصرف دائم مواد مخدر، تولید اندورفین را در مغز کاهش خواهد داد.

در گوش انسان با اثر روی اعصاب گوش داخلی و میانی، سطح شنیدن را در فرد کاهش می‌دهد بنابراین شنوایی فرد را پایین می‌آورد.

در بینی با تخریب مخاط بینی، حس بویایی راکم کرده و فرد بوی غذا و خیلی چیزهای معطر را درک نمی‌کند.

در زبان با ایجاد شکاف‌های عرضی روی زبان، حس چشایی را کم کرده و این روش وجود شکاف روی زبان از مهم‌ترین راه‌های تشخیص مصرف مواد مخدر در افراد می‌باشد. همچنین تارهای صوتی را تخریب و به این دلیل صدای فرد را دورگه می‌کند.

در چشم با اثر بر روی مردمک (قسمت کروی سیاه‌رنگ چشم) آن را بسیار ریز کرده که به آن مردمک سنجاقی گفته و این مردمک با نور تغییر قطر نمی‌دهد. این حالت بیشتر در زمان اُوردوز دیده شده و بسیار خطرناک است. همچنین قدرت بینایی فرد به‌مرورزمان کاهش می‌یابد.

تأثیر آن بر روی تنفس به این‌گونه است که تعداد تنفس‌های انسان را کاهش داده و عمق تنفس را کم می‌کند بنابراین تعداد تنفس فرد مصرف‌کننده کمتر و تنفس سطحی است. این امر دلیل خستگی زودتر افراد مصرف‌کننده بوده زیرا اکسیژن کمتری به مغز فرد می‌رسد.

تأثیر بر روی قلب این‌گونه است که تعداد ضربان را کاهش داده و قدرت قلب را کم می‌کند.

تأثیر بر روی معده به‌صورت کاهش حجم معده آشکار می‌گردد یا به عبارتی معده انسان را جمع می‌کند بنابراین مقدار مصرف غذا در افراد مصرف‌کننده کم می‌شود و برعکس، تولید اسید معده را افزایش می‌دهد که سبب گشادشدن دریچه بالای معده گشته و حالت ترش کردن و نیز تولید زخم‌های معده را افزایش می‌دهد.

حرکت روده‌ها را کم کرده و به این دلیل مدفوع انسان آبگیری شده و سموم آن جذب بدن می‌شود و یبوست شدید ایجاد می‌گردد. بارها دیده‌ایم که در هنگام خماری، حرکت روده زیاد شده و اسهال و دل‌دردهای شدید به دلیل حرکت روده‌ها ایجاد می‌شود.

باعث حبس ادرار در مثانه شده و بنابراین ادرار انسان کم شده و بسیار غلیظ می‌شود.

در دستگاه جنسی باعث افت تولید اسپرم، کاهش شدید میل جنسی و نیز حرکت اسپرم را کم کرده و بنابراین ناباروری را زیاد می‌کند.

لازم می‌دانم در زیر ذکر کنم چون اعصاب جنسی از ناحیه اطراف کمر فرد به ناحیه جنسی ارسال می‌گردد و مواد مخدر روی این اعصاب حالت کند کنندگی دارند بنابراین طول لذت جنسی در ابتدای مصرف افزایش یافته ولی به‌مرورزمان همین اثر روی اعصاب کمری، میل جنسی را در فرد تخریب کرده و فرد لذت جنسی نخواهد برد. خصوصاً با مصرف شیره در مدت طولانی این اثر تخریبی شدیدتر است.

کبد چون تنها عضوی است که کار تصفیه مواد را دارد به‌مرورزمان کبد توان خود را از دست داده و باعث مرگ سلول کبدی و در اصل سیروز کبدی می‌شود که بسیار خطرناک است.

روی اعصاب و عضلات و عروق پاها تأثیر داشته و باعث تحلیل و ضعف عضله شده و همچنین با گشاد کردن عروق پا، تولید واریس در پاها را افزایش می‌دهد. در پایان لازم به ذکر است که شما جایی از بدن پیدا نخواهید کرد که سلول‌های آن براثر مصرف مواد مخدر تخریب نگردد. بدترین قسمت خون می‌باشد که ایجاد غلظت خون، سفتی خون، سفت شدن عروق و نیز کاهش سلول‌های دفاعی بدن را کرده و فرد را در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها حساس کرده و بیماری شدیدتر را نسبت به افراد عادی در بدن فرد مصرف‌کننده ایجاد خواهد کرد.

با ذکر موارد فوق و بسیاری دیگر که ذکر نشد باید به‌روشنی درک نمود که کنگره و اعضای خادم در آن چه خدمتی به مصرف‌کنندگان کرده که جز شکر خداوند و پرداخت زکات خدمت چیزی نمی‌تواند آن را جبران نماید. همچنین باید دانست که این همه تخریب جهت بهبودی زمان‌بر خواهد بود و این دلیل آن می‌باشد که کنگره ۶۰ زمان درمان را یازده ماه می‌داند.

امید است مطالب فوق ذره‌ای بیداری در افراد ایجاد کند که قدر بدن و سلامتی، این نعمت والای خداوندی را بدانند و آگاه باشند که جهل من مصرف‌کننده چه عذابی بر این جسم و روان ما ایجاد کرده است که فقط حرکت در راه صحیح درمان و سر سپردن به‌فرمان و دستورات راهنمایان می‌تواند سلامت را به آن شهر وجودی ویران‌شده برگرداند.

به امید رهایی تمام راه‌گم‌کردگان راه حقیقت

با تقدیم احترام؛ کمک راهنما مسافر احمد حبیب الهی

نگارش: مسافر حسین رهجوی کمک راهنما مسافر رضا


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات، پزشکی و سلامت،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حامد پنجشنبه 21 مرداد 1395 12:44
خدا قوت خدمت احمد اقا و حسین عزیز بابت نوشته پر بار و مفید .
همسفر مونس پنجشنبه 21 مرداد 1395 11:00
باسلام وتشکر،مطالب عال وآموزنده وعلمی بود امیدوارم برای مسافران عزیزکاربردی شود،ممنون ازخودتون وراهنمای عزیزم همسرگرانقدرتون
مسافر رحمانL21 چهارشنبه 20 مرداد 1395 23:09
سلام وسپاس بسیار اموزنده وجالب است براستی اگر قبل از اولین بار مصرف مواد من این اطلاعات را داشتم چه میشد؟
نمیخواهم بگویم مصرف نمیکردم ولی ایا اگر برای هر عملی من اطلاعاتی در مورد ان داشته باشم بهتر نیست باز هم تشکر وقدردانی از تمام بچه های سایت
مهدی چهارشنبه 20 مرداد 1395 22:39
سلام .میخواستم اگه میشه براتون سایت تهران هم گذاشته بشه .چون مطلب قبل از احمد آقا بیش از سه هزار تا بازدید داشت .این بسیار خوبه که یه مطلب خونده بشه اونم زیاد .ما برا همین آموزش دور هم جمع شدیم
چهارشنبه 20 مرداد 1395 22:37
سلام.خسته نباشید.مطالب این قلم که تازه است بسیار لذت بخش و آموزنده است .معلوم هست با تحقیق نوشته شده .ممنونم .از همه تلاش گران این راه مقدس خصوصا کمک راهنما احمد آقا و حسین
چهارشنبه 20 مرداد 1395 22:32
ممنون از احمد و همه دوستان.مطالب جدید زیادی یادم داد که جالب بود .موفق باشید.
چهارشنبه 20 مرداد 1395 22:30
سلام .من از زحمات شما به خاطر این مطالب جدید و زیبا تشکر میکنم .چند وقت که دارید چندتا مقاله زیبا از احمد آقا میذارید .که تاثیر گذاره.مقاله قبل تو تهران نزدیک سه هزار بازدید داشت که فوق العاده بود مرسی از همه .بامید ادامه
محمد چهارشنبه 20 مرداد 1395 22:20
این دنباله مقاله قبل بود ومکمل آن .چقدر زیبا بیان شده بود .بخدا لذت میبرم از این قلم و نوع بیان آقای حبیب اللهی.خدا توفیق روز افزون بشما و تمام یاران این راه عطا نماید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات