کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ ایجینت، اسیستنت و مرزبان
دوشنبه 15 شهریور 1395 ساعت 12:44 | نوشته ‌شده به دست امیرمهدی c60 | ( نظرات )
این جلسه دهمین جلسه از دوره پنجاه و ششم سری کارگاههای آموزش جهان بینی کنگره 60 با دستور جلسه: "ایجنت، اسیستنت و مرزبان" در روز چهارشنبه مورخ 95/06/10 به استادی و نگهبانی جناب آقای مهندس و دبیری مسافر پیمان رأس ساعت 12:30 آغاز بکار نمود.به قلم همسفر امیرمهدیبه نام خدا


سلام دوستان حسین هستم مسافر.

امیدوارم حال همه خوب باشد، حال من هم خوب می باشد.

امروز چهارشنبه دهم شهریور است که تابستان هم رو به پایان است و بزودی پاییز آغاز می شود.

جلسه قبل یک مقدار در رابطه با ماشین جسم صحبت کردیم، البته هر ماشینی یک راننده و یک اپراتور دارد، یعنی ماشین بدون راننده یا بدون اپراتور نمی تواند حرکت کند. که اپراتور این ماشین نفس ما است؛ در مورد پایه های این موضوع صحبت کردیم، چون ما هر موضوعی را که می خواهیم فرا بگیریم، حتی در درمان اعتیاد، باید صورت مسئله برای ما مشخص شود. خیلی ها می گویند که باید به غذا توجه کنید، ولی نمی گویند که چرا باید توجه کنید. ما دفعه قبل صحبت کردیم که این ماشین ما یا این جسم ما، اگر به دیدگاه ماشین و جسم به آن نگاه کنیم می بینیم  که از خاک بوجود آمده، پس متوجه می شویم تمام ذراتی که در خاک هست برای ما بسیار مفید و موثر است و هر ذره از ماشین خراب شود، مشکلات زیادی را بوجود می آورد. برای نمونه گفتیم اگر آهن در بدن کم شود بیماری کم خونی بروز می دهد، اگر کلسیم کم شود پوکی استخوان می آورد، اگر پتاسیم کم شود پوست صورت چروک می شود. پس انواع و اقسام این مسائل در تغذیه ی ما می آید. ما در تغذیه نمی آییم که آهن و گچ و کلسیم و ... بخوریم؛ ما از راه تغذیه، این مواد را بدست می آوریم. بنابراین نکته بسیار حائز اهمیت است که ما باید روی تغذیه مان دقت کنیم.

بدن یک سیستم بسیار پیچیده است؛ در مغز استخوان، در هر  ساعت یا در هر دقیقه نزدیک به 20 میلیون مایکروفاژ تولید می شود. مایکروفاژ قسمتی از سیستم ایمنی بدن است. زمانی که میکروب در بدن ایجاد می شود، مایکروفاژ ها به میکروب ها حمله و آن ها را از بین می برند. پس این سیستم و این جسم خیلی حساب شده و دقیق می باشد و ما باید روی آن دقت کنیم.

کسی است که 25 سال دارد و انواع بیماری ها را دارد، از آن طرف کسی است که 60، 70 سال اش است و هیچ مریضی ندارد. قسمتی از این بیماری ها مربوط به تغذیه است.

موقعی که عملیات جراحی شکم را انجام می دادند، داخل شکم را با آب و سرم می شستند، بعد یکسری از علما گفتند که شکم را بهتر است با بتادین شستشو بدهیم که دیگر آلودگی هم نباشد. بعد از یک مدتی متوجه شدند که جراحی هایی را که با بتادین شستشو می دهند بعد از مدتی زود تر عفونی و مریض می شوند. بعد از آن تحقیق کردند و متوجه شدند که این بتادینی که با آن شکم را می شستند، همانطور که میکروب ها را از بین می برد، مایکروفاژ ها هم از بین می برد.

برای چی گفتیم که فست فود نخورید؟ الان بیماری ها بسیار بسیار زیاد هستند. یکی از غذاهای مقوی زمان قدیم کشک بود که قوی ترین و غنی ترین املاح معدنی را داشت و الان شاید زمان زیادی از آخرین باری که کشک خورده اید، گذشته باشد. البته فست فود که می خورید باید کم و با فاصله ی طولانی و در حد نورمال مصرف شود.

همچنین مواد غذایی که مصرف می کنید باید تازه باشد. برای مثال میوه را باید در فصل خودش خورد، اگر میوه ای مثل پرتغال که در آخرای فصل پاییز و زمستان بوجود می آید، چرا نباید در تابستان خورد؟ زیرا بدن در زمستان به ویتامین ث نیاز دارد و بقیه میوه ها و مواد غذایی ها هم به همین صورت باید مصرف کنیم. با فریز کردن مواد غذایی، آن املاح از بین می روند و برای بدن مضر می باشند.

همینطور ما باید دو تا کار انجام دهیم، یکی برای خودمان و دیگری برای کشورمان؛ برای خودمان، باید مواد غذایی تازه و طبیعی مصرف کنیم، برای مثال از گوجه و خیار طبیعی استفاده کنیم، زیرا گوجه و خیار گلخانه ای هیچ املاح و مواد خاص که در خیار و گوجه طبیعی وجود دارد، در گلخانه ای وجود ندارد. پس سعی کنیم که از مواد طبیعی و تازه استفاده کنیم. دیگری برای کشورمان است، ما باید اجناس ایرانی بخریم. برای اینکه افراد بیکار نشوند حتی الامکان باید جنس ایرانی بخریم؛ برای مثال زمانی که کفش چینی می خریم، کفاش های ایرانی بیکار می شوند. کاری نداشته باشیم که مارک است یا نه و باید از جنس های کشور خودمان استفاده کنیم.

نکته دیگر، مسئله امروزمان، مسئله ایجنت، مرزبان و اسیستنت است. روزی که ما کنگره را بوجود آوردیم، یکی از شرط های مهم این بود که این مرکز تبدیل به یک مرکز اقتصادی نشود. یعنی اصولاً NGO سازمانی است غیر دولتی و مردم نهاد، بنابراین سرویس هایش باید به مردم رایگان باشد. سرویس ها را مردم و بدون چشم داشت ارائه بدهند. مسئله بعد اینکه هر سازمان غیر دولتی یکسری کارها برایش مشروع است و یکسری کارها برایش غیرمشروع است.

مثلاً اگر یک سازمان مردم نهاد که در درمان اعتیاد کار می کند، برود در کار معامله تیر آهن، کار غیر مشروع است. خیلی از سازمان ها هم این اشتباه را می کنند که برای مثال می گویند: برویم این پول را بدهیم برنج بخریم و برنج را بفروشیم و پولش را به کنگره بدهیم یا این زمین را بخریم و بفروشیم و پول آن را به کنگره بدهیم و این یک اشتباه بسیار بزرگ است. چون اگر برنج بفروشیم، فردا می شویم برنج فروش و دیگر از هدفمان دور می شویم.

بعد کنگره شروع کرد به ذره ذره رشد کردن، الان نزدیک به 50 مرکز در سراسر کشور داریم و در 19 استان کنگره 60 داریم، حالا می خواستیم این سیستم را بچرخانیم. این سیستم نزدیک به 2000 نفر راهنما دارد که راهنما ها بصورت رایگان کارشان را انجام می دهند. مدیریت این سیستم بر عهده چه کسی است؟ در خیلی جا ها دژاکام و دیده بانان نیستند، ما باید سیستمی را می گذاشتیم که بصورت اجرائی شعب را بچرخاند. کنگره بگونه ای بود که از خشت اولش، هیچ قسمتی کپی برداری نبود. روش درمانی کنگره 60 متعلق به خودش است و از ماه مبارک رمضان الگو برداری شده است. جهانبینی کنگره 60 و بقیه مسائل کنگره 60 هم همینطور... بنابراین ما چیزی نداشتیم که از روی آن مدل برداریم، اگر می خواستیم مدل برداریم، دیگر به درد ما نمی خورد.

اگر ما می خواستیم، سیستم مدیریتی کنگره 60 را از سیستم های دیگر الگوبرداری کنیم، اصلاً به جواب و هدفمان نمی رسیدیم

بعد ما نیرو هایی می خواستیم که به صورت رایگان کار کنند و درخواست مزد هم نداشته باشند و خیلی هم آدم خوبی باشند و زورگوئی هم نکنند و این کار بسیار سخت بود بنابراین ما آمدیم در اول کار، وادی هشتم که با حرکت راه نمایان می شود، کمکمان کرد. ما اولین شعبه ای که بعد از آکادمی و انقلاب زدیم، شعبه اسلام شهر بود که البته الان جمع شده است. شعبه دیگری در یزد زدیم که آن هم جمع شد؛ ما یک نفر را مسئول اسلام شهر گذاشتیم، بعد مشاهده کردیم که بقیه را بیرون و دوستانش را می آورد، از افراد پول می گرفت و ... . فکر می کنم خدا هم برای خلق انسان همین فکر را کرد. چون اگر کاری می کرد که انسان ها نمی مردند، پدر همه در می آمد. برای همین یک انسان به دنیا می آید، بزرگ می شود، پیر می شود و می میرد. چون انسانها بالاخره می میرند، مجبور هستند که پست ها را به دیگران بدهند. اگر نمی مردند، پست ها را تا ابد نگه می داشتند.


ما دیدیم که اینطوری نمی شود. بنابراین گفتیم که ما یک سیستمی می خواهیم که مجموعه را بچرخاند و ایجاد بحران و مشکل نکند. از همه مهم تر انتخاب اسم برای اینها بود که مفهموم قضیه را برساند. ما واژه مرزبان را انتخاب کردیم، که این فرد مرز معنوی یعنی  قوانین و حرمت را حفظ کند. گفتیم بخاطر همین موضوع لازم نیست که یک نفر را بگذاریم، بهتر است بستگی به شعبه، از 2 نفر تا 7 نفر انتخاب شوند و مرزبانان را با رای گیری خود اعضاء انتخاب کنند. بعد از یک مدت متوجه شدیم که بعضی افراد توانی می کردند و بدون توجه به عمل سالم رای می دادند و خلاصه آخرش دیدیم که اینطوری نمی شود و این قانون را گذاشتیم که فقط به یک نفر می شود  رای داد و دوباره ایجاد مشکل کرد و بعد از یک زمانی افراد متوجه شدند که نباید از روی رفاقت و دوستی رای بدهند، زیرا به این نتیجه رسیدند که اگر بدون توجه به عمل سالم رای دهند، در این 14 ماه خودشان اذیت می شوند. همچنین به مرزبانان گروه خانواده گفتیم که دو تا مرزبان انتخاب کنید، سه نفر نگذارید، چون سه نفر شدن بدترین نوع شراکت است. بنابراین برای گروه خانواده دو نفر مرزبان انتخاب کردیماین مرزبانی هم مدت دارد و آن 14 ماه است و این طرح مرزبانی که به این صورت عمل کردیم، بسیار طرح مناسبی بود و خیلی خوب جواب داد بطوریکه در تمام شعب این چرخش براحتی انجام می شود. در بین مرزبانی، دیدیم که مرزبانان تازه کار هستند و باید یک نفر قدیمی تر و باتجربه تر حاکم بر اینها باشد و راهنمای مرزبانان باشد و مسئله ایجنت مطرح شد. هر شعبه ای یک ایجنت دارد و ایجنت حکم راهنمای مرزبانان را دارد. بعد برای گروه خانواده هم همینکار را کردیم و برای آن ها یک اسیستنت تعیین کردیم که شرایط انتخاب شدن اسیستنت هم مانند انتخاب شدن ایجنت می باشد.

ما الانه داریم با اینها کنگره 60 را می چرخانیم و الحق که مرزبانان، زحمتکش های خوبی هستند.

همچنین انتخاب ایجنت، مرزبان و اسیستنت طرحی بود که در هیچ کجای دنیا وجود نداشت. بهترین انسان ها، خدمتگزارترین آنها هستند . آیا بهترین ما کسی است که عبادت زیاد می کند؟ یا نذری زیاد می دهد؟ یا زیارتگاه زیاد می رود؟ بهترین انسان ها، پرهیزکاران هستند

چون ما فهمیده ایم که خداوند اجازه خدمت کردن را به همه انسان ها نمی دهد، باید یک ویژگی داشته باشی، تا بتوانی اجازه خدمت به بندگان خدا را بگیری.

باید خدمت بلاعوض کنی و بگویی: عاشق را حساب با عشق است، معشوق را چه کار است.

بعضی از اسیستنت ها وایجنت های ما مرتب در شهرستان ها هستند و هفته ای 1000 تا 1500 کیلومتر در رفت و آمد هستند و به شعب شهرستان ها می روند. فقط پول ایاب و ذهابشان را ممکن است بگیرند، تمام خدماتشان مجانی است

بهرحال ما در این هفته، همه باید یاد بگیریم که شکر گزاری از مخلوق، عین شکر گزاری از خالق است. ما در این هفته از اسیستنت ها، مرزبانان و ایجنت ها تشکر و قدردانی می کنیم.

و بگونه ای است که آقایان مسافر از مرزبانان و ایجنت آقایان قدردانی کنند و خانم های همسفر از مرزبانان خانم و اسیستنتشان قدردانی می کنندآقایان اجازه ندارند،  که به خانم های مرزبانان یا اسیستنت هدیه بدهند.

خانم ها هم اجازه ندارند،  که به آقایان مرزبانان یا ایجنت هدیه بدهندروز رسمی اجرای مراسم، جلسات بسته گروه خانواده و جلسات بسته آقایان مسافر است. البته روز پنجشنبه که جلسات باز برگزار می شود هم می توانند مراسم را برگزار کنند.

قدردانی در کنگره فقط با پول است، نه با پتو ، بشقاب و ...

یک پاکت تمیز بگیرید، یک پول تمیز و نو داخل پاکت بگذارید، اگر واقعاً پول ندارید نامه بنویسیدولی سعی کنید قدردانی را یاد بگیرید، من بارها گفته ام که چهارده روز بیمارستان خوابیدم و سی میلیون تومان پول دادم، 100 بار تا بحال این حرف را زده ام و تکرار می کنم، پس شما که به اینجا می آیید و به درمان می رسید و بیماریهایتان خوب می شود، خسیس نباشید. پرداخت 10 هزار ، 20 هزار، 50 هزار تومان مبلغ قابل توجهی نیست. 

ولی ما آدمها، که اینهمه به ما خدمت می کنند، ما چه خدمتی در مقابل آن ها می کنیم؟


نگارش: همسفر امیرمهدی

عکس: مسافر سعید


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی جهان بینی ،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic