کارگاه آموزشی مجازی؛ صبر، استقامت، آرامش
سه شنبه 27 مهر 1395 ساعت 18:06 | نوشته ‌شده به دست منصور c60 | ( نظرات )
صبر، استقامت، آرامش

به قلم کمک راهنما مسافر یاسر گلی


آپلود عکس

"می توان گفت، صبر عبارت است از؛ پشت سر گذاشتن و یا طی کردن و یا تحمل زمان، همراه با تلاش و کوشش لازم، برای رسیدن به اهداف تعیین شده...

به نام خدا

صبر، استقامت، آرامش


انسانها همواره برای رسیدن به "حال خوش" سعی و تلاش می کنند. ولی آنچه باعث می شود تا این تلاش ها به شکست هایی مقطعی و یا قطعی منجر شود اینست که صفات مثبت و لازم برای پیشرفت در این مسیر اصلاً وجود ندارند و یا از کیفیت و کمیت مناسب برخوردار نیستند. دست یافتن به آرامش و رضایتمندی از زندگی در گرو تغییر خاصیت و تبدیل کردن صفات ناپسند به خصوصیاتی ارزشمند حاصل خواهد شد. به شرط اینکه با معرفت، عمل سالم و تعادل در جهت نیل به اهداف، گام برداشته شود.

صبر از مهمترین ویژگی هایی است که موفقیت یک ساختار به آن بستگی دارد.

"می توان گفت، صبر عبارت است از؛ پشت سر گذاشتن و یا طی کردن و یا تحمل زمان، همراه با تلاش و کوشش لازم، برای رسیدن به اهداف تعیین شده. البته گاهی اوقات صبر، بسیار سخت و گاهی بسیار تلخ و طاقت فرسا می باشد، ولی نهایتاً یکی از مؤلفه های ضروری زندگی است که بایستی آنرا فرا بگیریم؛ چون پس از صبر، نوبت پیروزی است و پایان شب سیاه، سفید است."(1)

برای زودتر انجام شدن و کوتاه کردن زمان و صرفه جویی در آن! راه های میانبر در الویت قرار دارند؛ بدون اینکه به خطرات و آسیب هایی که در این کوره راه ها وجود دارند توجه شود و البته بالا بردن سرعت که منتج به هرگز نرسیدن به جای زود رسیدن خواهد شد.

"همۀ انسانها تصور می کنند، بهترین راه کوتاه ترین راه است، در نتیجه به درستی یا نادرستی آن تفکر ندارند،راهی را می روند که زودتر به خواسته های دنیا برسند، در نتیجه مشقهایشان همیشه ناتمام و بی محتوا باقی می ماند و مجبورند دوباره بنویسند .......غذای نیمه پخته یا خام قابل خوردن نیست."(2)

صبر یکی از مؤلفه های ضروری زندگی است. بدون گذشت زمان، گیاهان رشد نمی کنند. جنین تبدیل به نوزاد نمی شود و از یک دانه، هفتاد دانه نمی روید. هیچ دقت کرده اید که درخت اوکالیپتوس چقدر زود رشد می کند و درخت بلوط چقدر دیرتر تنومند می شود؟

چوب درخت بلوط مقاوم ترین است و چوب درخت اوکالیپتوس سبک و شکننده. پس برای قوی شدن و رسیدن به خواسته های ارزشمند و حتی ضد ارزشی! صبر یک قانون است. عدم رعایت این قانون باعث می شود نیروی عظیمی که با جدیت به راه افتاده تا زودتر از موعود به هدف دست یابد، با شکستی سنگین مواجه شود.

آیا گذشت زمان برای رسیدن به هدف کافی است؟ البته جواب منفی است. پس در بازۀ زمانی از مبدأ تا مقصد، الزام به تلاش و استقامت می باشد. یعنی کمیت یا مقدار زمان برای موفقیت کافی نیست، بلکه کیفیت و چگونگی در این مقطع، نقش تعیین کننده را داراست. استقامت و ایستادگی در برابر مشکلات و نیروهای بازدارنده و تخریبی با کسب دانایی و عمل به آن امکانپذیراست. تکرار منظم سلسله اعمالی که سخت هستند ولی با تمرین و به دفعات آسانتر می شوند. ولی با عجله وعدم دقت کافی، زمان و رنج زیادی برای ساکت شدن درد انگشتی چکش خورده صرف خواهد شد! " وقتی نیرویی از کم شروع بشود وبه درجه ی بالا و بالاتری برسد، نقطه ی تحمل پیدا می شود " (3)

بزرگان و اندیشمندان زیادی در مورد صبر و اهمیت و فضایل آن قلم فرسوده اند که برای طولانی نشدن این مقال از ذکر آنها خودداری می شود. در کتب الهی نیز در مورد صبر نشانه های فراوانی وجود دارد. درقرآن، 103بار کلمهُ صبرآورده شده که به ذکریکی ازآیات بسنده می کنم: " همانا خداوند با صابرین است " (4)

با توجه به اینکه در این وبلاگ، مباحثی مربوط به اعتیاد مطرح می گردد، لذا در مورد صبر، استقامت و نهایتاً آرامش، کمی کاربردی تر و مصداقی ،نکاتی را به  اختصار جهت یادآوری ذکر می کنم.

درمان اعتیاد در کنگره 60، درسه بخش جسم، جهانبینی و روان حاصل می گردد، پس در همین قالب تقسیم بندی مبحث را انجام می دهم.

*1- تاثیرصبر برجسم: اکثرقریب به اتفاق مجموعه هایی که در زمینهً ترک اعتیاد فعال هستند، اعتقاد دارند که برای ترک مصرف مواد مخدر لازم است تا قطع مصرف به صورت قطع ناگهانی و یا حداکثر در مدت یک هفته صورت پذیرد که اصطلاحاً به آنها گروه های "پرهیزمدار" اطلاق می گردد که معتقدند با گذشت زمان مشکل مصرف کننده که همان مصرف اجباری مواد است با مصرف نکردنِ اجباری حل می شود. ولی کنگره60 معتقد است با قطع مصرف مواد و گذشت زمان، تخریبی که در سیستم ایکس(5) ایجاد شده است، بهبود نمی یابد. تجویز مقدار داروی مناسب که همان OT(6) است و کاهش تدریجی آن طی 11ماه، زمان لازم برای بازتوانی و بهبود و درمان قطعی سیستمهایی که تخریب شده اند را فراهم می آورد در این مدت صبری جمیل و زیبا همراه با استقامت در برابر مشکلات حاصل از اعتیاد لازم است. صبر زیبا صبری است بدون غر زدن و بی تابی کردن و جزع و فزع کردن، با متانت و آرامش.

باتغییر ماده ی مصرفی به داروی OT و یا تغییر شیوه ی مصرف، مدت زمان 20 روز تا حاکثر 2 ماه زمان لازم است تا پدیده ی سازگاری دارو با جسم انجام شود و به اصطلاح،"دارو خوب جواب بدهد".این فرآیند با رعایت صبر، کاملاً قابل تحمل است.

طبق پروتکل درمان تدریجی(DST) (7)، هر سه هفته یکبار، دارو 20% کاهش می یابد. ممکن است در اولین هفته پس از کاهش دارو، کمی افت جسمی رخ دهد که در عوض باعث ارتقاء سیستم ایکس می شود. رسیدن به شرایط ایده آل در هفتهُ دوم، هدیهُ صبر درهفتهُ اول است.

گاهی حدودا یک ساعت فبل از مصرف وعده ی دارو، بیشترین میل به مصرف دارو وجود دارد که به آن "ساعت طلایی" می گوییم. چون در آن یک ساعت ، بیشترین بازسازی در سیستم ایکس صورت می گیرد."درد فراق، لذت وصال را صد چندان می کند!"

خودداری از انجام ورزشهای سنگین، فعالیتهای کاری خارج از تحمل جسم، مسافرت،....... اینها در ظاهر جذاب هستند ولی در سفراول(8) و بعضاً در سفر دوم(9)باعث مشکلات در ادامه ی راه خواهند شد ولی:

"در ادامه، کار و کوشش ما به نتایجی می رسد که در تواناییهای ما خللی حاصل نگردد." پس صبر کنیم تا اولویت ها به انجام برسند.

*2- صبر در جهان بینی: یکی از خواص نفس، بدست آوردن خواسته ها در کوتاهترین زمان ممکن است. ممکن است فرصت ها، موقعیت ها، شخصیت، اموال، شغل،.......در زمان اعتیاد نابود شوند، ولی با تغییر ما، مطمئناً فصل تازه و بهتری از زندگی رقم خواهد خورد. با صبوری و استقامت همهُ اینها قابل برگشت و جبران است.

در برابر بی اعتمادی خانواده و اطرافیان چاره ای جز عمل سالم و گذشت زمان نیست. در جلسات و کارگاه های آموزشی از ابتدا تا پایان زمان در جلسه نشستن و از جلسه خارج نشدن، تمرین صبر است. حرف دیگران را قطع نکردن، به  موقع و با تفکر سخن گفتن، پرهیز از واکنش سریع به صحبت های هرچند غلط دیگران، زود نتیجه گیری نکردن از رفتار دیگران و..... تمرینهای خوبی هستند برای یاد گرفتن صبر و استقامت.

*3- تاٌثیر صبر در روان: تعادل یا بی تعادلی در خلقیات و حالات یک فرد، مستقیماً بستگی به وضعیت نگرش فرد به جهان درون و بیرون دارد. جلوه ی روان، برآیندی است از جسم و تفکر یا جهانبینی.

حقیقتاً آرامشی که در یک انسان وجود دارد، حاصل صبر واستقامتی است که در برابر مشکلات داشته و نهایتاً به آرامش منتهی گشته است.

با سپاس فراوان؛ کمک راهنما مسافر یاسر گلی

نگارش: مسافر منصور وفایی


پانویس:

1 و 3)  کتاب عشق، چهارده وادی برای رسیدن به خود 

2) کتاب عبور از منطقه60درجه زیر صفر

4) سورهُ بقره – آیه153      

5) نوروترانسمیترها و غدد درون ریز و برون ریز و ارتباط آنها   

opium tincture (6    (7 degakam step time     

8) سفراول: از مصرف مواد تا قطع مواد     9) سفردوم: از قطع مواد تا رسیدن به خود


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی، مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مونس چهارشنبه 28 مهر 1395 07:40
ازاین مسافرکه اینقدر زیبا صبروتحمل رابیان کردند ممنون،چون ما درطول سفر باصبرواستقامت خداراشکربه رهایی رسیدیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات