کارگاه آموزشی خصوصی همسفران ؛ دوشنبه 1395/8/10
سه شنبه 11 آبان 1395 ساعت 02:09 | نوشته ‌شده به دست شهرزاد c60 | ( نظرات )
دوشنبه 10 آبان ماه  1395 جلسه نهم از دور بیست و نهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران کنگره 60 شعبه سلمان فارسی اصفهان به نگهبانی موقت خانم فاطمه ، دبیری موقت خانم مهسا و استادی خانم اعظم  با دستور جلسه از فرمانبرداری تا فرماندهی" رأس ساعت 15 آغاز به کار نمود .


هر کس که در کنگره فرمان می دهد ؛ فکر نکنید که طبق سلیقه و خواست خودش به شما دستور می دهد ... تمام فرمانهایی که اینجا داده می شود به خاطر ایجاد نظم و انظباط است به خاطر این است که یادگیری خودتان بهتر انجام شود و بر اساس قوانین است که به شما فرمان می دهند . اگر در کنگره ؛ مراسم ، جشن ها و ... در نهایت نظم برگزار می شوند بدین دلیل است که هر کس از جایگاه بالاتر...

استاد محترم فرمودند : 

بسیار خوشحالم که امروز اینجا هستم و شما عزیزان را از نزدیک می بینم ؛ هر چند که در غیاب هم دلم پیش شماست و به یاد تک تک شما عزیزان هستم . از اینکه این فرصت در اختیار من گذاشته شد ؛ سپاسگزارم .

دستور جلسه امروز؛  از فرمانبرداری تا فرماندهی است . همانطور که از متن آن متوجه می شوید یعنی یک فاصله ایی باید طی شود تا از فرمانبرداری به فرماندهی برسیم . در کنگره روی این قضیه تأکید می شود چراکه یک تازه وارد خیلی از مسائل را نمی داند  پس بهتر است که برای دستیابی به درمان اعتیاد ؛ فرمانبردار خوبی باشد . این یک اصل محکمی است و باید فرمانبردار باشد تا به آنچه می خواهد برسد . با فرمانبرداری ، کم کم به پاسخ همه سوالاتش می رسد برعکس روزهای اول که نمی تواند به تمام سوالاتی که در ذهنش ایجاد بشود ؛ پاسخ بدهد ! ...

فرمانده طبق تعریف آقای امین : وقتی ما با تمرین و با تکرار به یک توانمندی در یک مقوله ایی می رسیم این باعث می شود که ما فرمانده شویم بر آن مقوله . درست است که کنگره از شما می خواهد فرمانبردار خوبی باشید ولی طبق قانون هم ؛ آن ضامنی که باعث می شود شما به هدف برسید همین فرمانبرداری است . شاید در ابتدای ورود به کنگره فکر می کردیم ما یک فرمانده خوبی هستیم و همه ایرادها از مسافر ماست ! ... دلم می خواهد امروز این دستور جلسه را روی خودمان ( همسفران ) پیاده کنیم . چرا فرماندهی ما این همه اشکال داشت ؟ ... اصلاً چرا کسی فرمانهای ما را اجرا نمی کرد ؟ ... وقتی ما به آن توانمندی می رسیم و فرمانده می شویم ؛ لذّتی در ما به وجود می آید و شاد می شویم ... فرمانهای ما اجرا نمی شد و ما هم لذّتی نمی بردیم چرا که کار ما در مقوله فرمانبرداری ایراد داشت ! ! ...


آقای مهندس می فرمایند : تا زمانی که ما فرمانبرداری را یاد نگیریم اصلاً نمی توانیم فرماندهی را تجربه کنیم . نمی گویند فقط شما فرمانبردار باشید بلکه همه انسانها یک جاهایی لازم است که فرمانبردار باشند و اما در مورد تجربه کردن فرماندهی ؛ یک جاهایی حتّی فرزند ما هم از ما حرف شنوی ندارد چرا ؟ ... به خاطر اینکه جایی که ما باید فرمانبردار باشیم ؛ نبودیم و اصلاً آن توانایی فرمان دادن در ما ایجاد نشده است . اینها یک سری چیزهایی است که باید در صور پنهان اتفاق بیفتد . گاهی با چشم خود با فرزندمان صحبت می کنیم یعنی اصلاً کلامی جاری نمی شود ولی فرزند با نگاه متوجه می شود که چه کاری باید انجام بدهد . در کنگره به ما گفته می شود که باید فرمانبردار باشیم . نکته ایی که در اینجا حائز اهمیت است این است که نیروهای منفی ، خیلی خیلی هوشیارتر از ما عمل می کنند . ما نباید بگوییم که مثلاً فلان کاری را که ضد ارزش محسوب می شود از فردا به طور کلی انجام نمی دهم ؛ نه ... باید آرام آرام از آن فاصله گرفت ؛ طوری که آن نیرو  بیدار نشود . از کارهای کوچک شروع کنیم و ذره ذره از ضدارزشها فاصله بگیریم ؛ همانطور که آنها ما را ذره ذره به طرف تاریکی ها هدایت کردند . مثلاً من امروز سعی می کنم که سکوت کنم و مسافرم را کنترل نکنم . وقتی از چیزهای کوچک شروع می کنیم زود با ناامیدی مواجه نمی شویم .

چگونه باید مراحل فرمانبرداری را یاد بگیریم ؟ با آمدن به کنگره ، بهره بردن از آموزشهای کنگره ، راهنما ، سی دی های آموزشی و ... اگر بلد بودیم که فرمانده خوبی باشیم ؛ روال زندگی ما ادامه داشت پس بلد نبوده ایم که به اینجا آمده ایم . در کنگره باید هر چه گفته می شود را بپذیریم مثل ارتش ؛ چون در اینجا نظم و انظباط حکمفرماست . به خاطر این نظم است که انسانهای زیادی در کنار هم بدون هیچ تنشی ؛ آموزش می گیرند . پس هر کس به کنگره می آید حتماً باید از مقام بالاترش حرف شنوی داشته باشد . اگر یک مهماندار به شما می گوید کجا بنشینید ؛ باید بگوییم چشم  ، چون او به واسطه جایگاهی که دارد ملزم است نکاتی را گوشزد کند .

مثلثی داریم که یک ضلع آن فرمانبردار ، ضلع دیگرش فرمانده و ضلع بعدی آن موضوع است . هر کس که در کنگره فرمان می دهد ؛ فکر نکنید که طبق سلیقه و خواست خودش به شما دستور می دهد ... تمام فرمانهایی که اینجا داده می شود به خاطر ایجاد نظم و انظباط است به خاطر این است که یادگیری خودتان بهتر انجام شود و بر اساس قوانین است که به شما فرمان می دهند . اگر در کنگره ؛ مراسم ، جشن ها و ... در نهایت نظم برگزار می شود بدین دلیل است که هر کس از جایگاه بالاتر خودش حرف شنوی دارد و بر هر گروهی ، گروه بالاتری نظارت دارد . حتّی  ما اگر برای جسم خود ، فرمانده خوبی باشیم ؛ جسم ما سالم می ماند و اگر از جسم خود مراقبت نکنیم جسم ما هم به فرمان ما عمل نمی کند .

فرامین الهی که در کلام الله آمده به خاطر این است که انسانها بتوانند خوب زندگی کنند و به آرامش دست پیدا کنند . گاهی شاید قوانین ؛ سخت باشند و راحتی را از ما بگیرند ولی وقتی انجامشان می دهیم و به آن آرامش می رسیم  آن وقت متوجه لذّت آنها می شویم . انشاالله که فرمانبردار خوبی برای خداوند باشیم .

اگر می گوییم کنگره ؛ انسان ساز است  یک بخش آن همین فرمانبرداری است که تا تمرین نکنیم و یاد نگیریم اصلاً این تربیت انجام نمی شود . پس باید تابع کنگره و راهنمای خود باشم تا دوباره با تاریکی ها مواجه نشوم . کلام انسان وقتی تأثیر گذار است که خودش عامل به عمل باشد یعنی وقتی من عمل می کنم آن توانمندی در من ایجاد می شود مثلاً امروز من توانسته ام دروغ نگویم ، غیبت نکنم و ... پس وقتی این نیرو و توانمندی در من ایجاد شد ؛ وقتی در مورد آن موضوع با دیگران صحبت می کنم اولاً با یقین می گویم و ثانیاً آن نیرو و حس به طرف مقابل من هم انتقال داده می شود . حرفی در شما تأثیر می گذارد که خود  شخص ؛ آن را انجام داده باشد .


عکس : همسفر راضیه

نگارش : همسفر شهرزاد

 

                                                                                                             

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر افسانه چهارشنبه 19 آبان 1395 18:54
با سلام خدمت خانم اعظم راهنمای عزیزم و تشکر از نویسنده
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic