خلاصه سی دی های آموزشی ؛ اقتصاد
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 07:51 | نوشته ‌شده به دست فرزاد c60 | ( نظرات )
"اقتصاد "

"خلاصه سی دی اقتصاد مهندس حسین دژاکام"

خریب من برابر است با میزان جهل و نادانی من، من صدها بند جورواجور مرئی و نامرئی همانند ریسمان‌های نازک و کلفت بر دست و پای خود زده‌ام که به این سادگی‌ها باز کردن همه آن‌ها در یک‌لحظه و یا کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست . تصور می‌کنم هیچ شمشیری و یا وسیله برنده‌ای دیگر وجود ندارد که قادر باشد در یک‌لحظه همه بندهای اسارت مرا پاره کند . بنابراین بایستی برای باز کردن هر بند و یا هر ریسمان به علم و دانش معرفت لازم برسم تا بتوانم آن‌ها را یکی‌یکی بازکنم .

به نام قدرت مطلق الله

مبحثی که می‌خواهیم در موردش صحبت کنیم مربوط به تاریخ 24/12/1374 است . اما مطالبی که آن موقع عنوان‌شده است امروزه هم صادق است و صدسال دیگر هم صادق خواهد بود . چون حقایقی را بیان می‌کند که راستی و درستی بر آن دلالت می‌کند . حقیقت آن چیزی است که بوده و هست و خواهد بود.

شاگرد:

خوب می‌دانید که هنوز در تاریکی‌ها هستم من نیز به تجربه دانستم که خروج از تاریکی برای من در یک‌لحظه امکان‌پذیر نیست و این خروج بستگی به این دارد که چقدر من در اعماق تاریکی‌ها فرورفته باشم . تخریب من برابر است با میزان جهل و نادانی من، من صدها بند جورواجور مرئی و نامرئی همانند ریسمان‌های نازک و کلفت بر دست و پای خود زده‌ام که به این سادگی‌ها باز کردن همه آن‌ها در یک‌لحظه و یا کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست . تصور می‌کنم هیچ شمشیری و یا وسیله برنده‌ای دیگر وجود ندارد که قادر باشد در یک‌لحظه همه بندهای اسارت مرا پاره کند . بنابراین بایستی برای باز کردن هر بند و یا هر ریسمان به علم و دانش معرفت لازم برسم تا بتوانم آن‌ها را یکی‌یکی بازکنم . اکنون در اثر همین بی‌خبری و جهالت خودم حق‌وحقوقم را تصاحب کرده‌اند و نیک می‌دانم که برای پس گرفتن این حق ازدست‌رفته کار بسیار سختی در پیش داریم.

زمانی انسان در ضد ارزش غوطه‌ور ‌است اما خبر ندارد . او می‌گوید من فهمیدم که در تاریکی‌ها فرورفتم و میزان آن بستگی به جهل و نادانی من دارد . مانند چاه است که هر چه بیشتر فرورفته بایستی باید همان‌قدر عمیق دربیایی و راهی که رفته‌ای را برگردی و در یک‌لحظه ممکن نیست و باید ذره‌ذره انجام شود.

این قضیه در اینجا به‌صورت خاص مربوط به یک فرد مصرف‌کننده است و به‌صورت عام به تمام انسان‌ها مربوط است . اگر یک خانواده را در نظر بگیریم باز به مثلث برخورد می‌کنیم که یک ضلع آن مصرف ، ضلع دوم تولید در خانواده و ضلع سوم تولید در خارج از خانواده است . مثلاً می‌توانند اکثر مواد غذایی را خودشان درست کنند و یا می‌توانند از بیرون  تهیه کنند . تک‌تک اعضای خانواده مصرف‌کننده هستند و سلامت خانواده خیلی مهم است . پنجاه‌درصد مرگ‌ومیر در ایران بیماری‌های قلبی ، عروقی و سکته‌های مغزی و قلبی است. به عبارتی وضعیت کار در خانواده‌های ایرانی به این‌گونه است که یک نفر شاغل است و بقیه اعضا مصرف‌کننده هستند درنتیجه اثر این دو موضوع را به هم ربط دهیم می‌توان گفت در اثر این بیماری‌ها اگر همان یک نفر یعنی شاغل خانواده از بین برود سلامت خانواده به خطر می‌افتد.

مصرف نمک در ایران سه برابر سایر کشورها است و آقایان بیشتر از خانم‌ها نمک مصرف می‌کنند و مصرف زیاد باعث بالا رفتن فشارخون و بروز مشکلات دیگر می‌شود . 96 درصد از خانم‌ها و 83 درصد از آقایان دچار بیماری کم‌تحرکی هستند. یعنی تحرک یک دختر 13 ساله با یک زن پنجاه‌ساله برابر است . 28 درصد زن‌ها و مردها فشارخون بالا دارند که همه به کم‌تحرکی و ورزش نکردن مربوط می‌شود .

به خاطر همین ما در کنگره برای ورزش اهمیت بالایی در نظر گرفته‌ایم و سخن دیگری می‌کنم چون در فرهنگ ما نیست و ما بلد نیستیم. قبلاً زورخانه‌ای بود و شب‌ها ورزش می‌کردند . جالب اینجاست که نیمی از مردم خبر ندارند که فشارخون بالا دارند . مصرف دخانیات در روستاها از شهرها بیشتر است. 50 درصد مردم ایران میوه و سبزی‌ها کافی نمی‌خورند . اولین مرحله در اقتصاد همین‌جاست که انسان‌ها ازنظر سلامتی به یک مرحله برسند که نیروی کار بهتر و بیشتری داشته باشند و این همان اقتصاد مقاومتی است.  در مقابل بیماری‌ها پرخوری ، تغذیه نادرست و... انسان باید مقاومت کند.

حال ما مصرف را چگونه کنترل کنیم تا مثلث درستی داشته باشیم خیلی ساده است . باید طبق وادی پنجم قناعت و پس‌انداز داشته باشیم، مثلاً زمان ظرف شستن شیر آب را باز نگه نداریم و در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم یکی از کارهایی که می‌توانیم در اقتصاد انجام دهیم تفکر روی مصرف و سلامتی‌مان در داخل کشور خودمان است مثلاً استفاده از چای ایرانی به‌جای چای خارجی.

 حال کمی از این قضیه بالاتر می‌رویم و به مصرف داخلی و خارجی می‌رسیم . ما اگر بخواهیم جنس داخلی مصرف کنیم مشکلاتی مثل بدبینی نسبت به تولید داخل راداریم که اگر درست شود می‌توانیم از اجناس داخلی استفاده کنیم. ما باز یک مثلث داریم که در ضلع آن تولیدکننده و ضلع دوم مغازه‌دار و سوم واسطه است .تولید داخل در دست این مجموعه است . مسئله‌ی دیگر در تولید داخلی که تولیدکننده به‌واسطه می‌دهد و واسطه به مغازه‌دار. مثلاً تولیدکننده سیب را کیلویی 800 تومان به‌واسطه می‌دهد و واسطه 1200 تومان به مغازه‌دار می‌دهد و مغازه‌دار پنج برابر آن قیمت می‌فروشد . ما اگر به کشورمان و تولید ملی  علاقه‌مند هستیم باید روی این قضایا فکر کنم.ما با خرید اجناس خارجی صنعت گران  ایرانی را نابود می‌کنیم و این وظیفه بر عهده‌ی همه ماست که از این فشار و رکود خارج شدیم.

انسان یک سری کارها را انجام می‌دهد که گاهی اوقات خودش هم متوجه نیست . بعضی مواقع لازم است به خلوت برود و کلاه‌خود را قاضی کند تفکر کند ببیند آیا راه درست را می‌رود یا خیر؟

خودش را ارزیابی کند بعضی کارها به‌زور انجام نمی‌شود و هر کس باید خود به آن نقطه تفکر برسد مثلاً پدری را دیدم که صبح زود فرزندش را به‌زور و با عصبانیت برای نماز بیدار می‌کرد این حرکت نتیجه معکوس می‌داد. اگر خود انسان به این تفکر نرسد هیچ‌کس نمی‌تواند این کار را بکند هر کاری که انجام می‌دهیم چه ارزشی و چه ضد ارزشی خودمان قاضی خود باشیم.

گاهی اوقات راهنما حرفی می‌زند و شاگردان دیر می‌فهمند این به افکار و اندیشه خودشان مربوط است . مخصوصاً در اوایل سفر باید خود بدانید که چگونه از اسب خویش نگهداری کنید . اینجا اسب سنبل زندگی است و هر کس خود باید بتواند از زندگی‌اش دفاع و آن را کنترل کند.

زمین مهد آموزش است برای زندگی در بعد دیگر در زمین باید به تکامل برسیم و خیلی چیزها را یاد بگیریم و این مبارزه بین نیروی شیطان نیروی الهی است . نیروی شیطانی همان نیروی است که به ضرر انسان است و منافع خود را در نظر می‌گیرد.

در کنگره اگر بخواهیم مدارج را طی کنیم این راه بی‌انتها است چون سفر دوم و سوم انتها ندارد ما قدری تحمل لازم و ضروری است . برای اینکه انسان به‌جایی برسد مقداری تحمل لازم است وقتی با مشکلات و مسائل روبرو می‌شویم نباید ناکام و خسته شویم . گاهی اوقات زمان به شکلی سریع پاسخ شمارا می‌دهد . ما نیز در کنار شما تا پایان راه هستیم . زمانی هست که انسان اول آموزش می‌بیند و بعد که آموزش گرفت آماده می‌شود برای آموزش دادن همه ما هم به همین مشکل هستیم.

 شاگرد:

برای تقویت حس چه باید کرد؟

استاد:

ما اگر در احساس‌ها هرقدر خالصانه عمل کنیم کمک در ارتفاع حس‌های بیرونی می‌کنیم امیدواریم این مسائل و مسائل جلسه قبل که بستن دهان بود را انجام دهید و به‌سلامتی و اقتصاد خودتان توجه زیادی بکنید.

به قلم : مسافر سعید خلفی  ره‌جوی کمک راهنما مسافر مجید فروغی

نگرش: مسافر علی بلوچ

ویرایش و عکس: مسافر فرزاد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
احسان جمعه 25 فروردین 1396 16:56
در عین وفاداری به متن سخنان استاد ویرایش و جمله بندی بسیار خوب و روان بود.
خدا قوت .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: