مقاله ؛ اهمیت جهان بینی
یکشنبه 27 فروردین 1396 ساعت 07:22 | نوشته ‌شده به دست فرزاد c60 | ( نظرات )
اهمیت جهان بینی

به قلم کمک راهنما مسافر محسن نجفی

این دو جزوه خیلی ساده و قابل‌فهم؛ ما را در مسیر قرار داده و یک نقشه کلی از راه به ما می‌دهند. این‌که چگونه با نیروها باید مقابله کنیم؟ چگونه حرکت کنیم؟! ساختار انرژی و حس‌های منفی را برای ما تعریف می‌کند و تعاریفی از مثلث دانایی و مثلث جهالت می‌دهد. این‌که دانایی تشکیل‌شده از تفکر، تجربه، آموزش است و اگر کسی می‌خواهد در مقوله خاصی به دانایی برسد باید این مثلث را ترسیم کند و در جهت آن حرکت کند.

جزوه جهان‌بینی 1 و 2 نوشته آقای امین دژاکام، یکی از نوشتارهای کنگره است.

ابتدا یک سؤال مطرح می‌کنم.

چه چیزی باعث می‌شود که فردی راه تعالی را طی کند و دیگری مسیر گمراهی را؟

نوع جهان‌بینی فرد، یعنی نوع نگاه افراد به اطراف مسیرشان را مشخص می‌کند، به همین جهت کنگره 60 جهان‌بینی را یکی از اضلاع درمان می‌داند و تنها راه فرار از دام جهالت را این می‌داند که فرد با هر یک از اضلاع مثلث دانایی (تفکر_ تجربه و آموزش) پیوند خورد.

انسان وقتی از دام جهالت خارج می‌شود تازه می‌فهمد که معنای زندگی چیست؟

جهان‌بینی به ما یاد می‌دهد که آرام‌آرام از تفکر آلوده خارج شویم و راه و رسم انسانی اندیشیدن را بیاموزیم.

به‌طورکلی جهان‌بینی یعنی دیدن جهان که شامل جهان درون و جهان بیرون می‌شود؛ اما برای دیدن ما احتیاج به نور داریم که منظور از نور همان دانایی است؛ و دانایی یعنی قدرت تشخیص ماهیت خواسته‌ها ذر هر شکل و لباسی.

فراگیری دانش جهان‌بینی به ما می‌آموزد که غلط‌های زندگی‌مان را پاک‌کنیم و از نو بنویسیم؛ اما این بار محکم بنویسیم.

می‌توان گفت به تعداد انسان‌های روی زمین، ما دارای جهان‌بینی هستیم. چون هر شخص، از یک زاویه خاص به مجموعه هستی نگاه می‌کند و دریافت و برداشت او با دیگران متفاوت است؛ و این زیربنای دنیایی است که برای خود می‌سازد.

جهان‌بینی یعنی فراگیری قوانین ارتباط با خود، دیگران و به‌طورکلی با هستی و احترام گذاشتن به آن.

در این آموزش‌ها، علت فرورفتن در ضد ارزش‌ها و پدید آمدن مشکلات گوناگون را درک و راه‌حلی برای خروج از آن‌ها به ما داده می‌شود. از جهتی دیگر دیدی مثبت نگر تر به ما داده می‌شود تا درنهایت بهتر و سالم‌تر زندگی کنیم.

ما در جهان‌بینی با صور پنهان خود (شامل حس، نفس، روح، عقل و...) آشنا می‌شویم. اساس تغییر در انسان‌ها، تغییر در جهان‌بینی آن‌هاست که قطعاً این تغییرات کاری است دشوار و نیاز به آموزش دارد.

در این مقوله با مثلثی آشنا می‌شویم که اضلاع آن شامل منیت، ترس و ناامیدی است.

به‌طورکلی می‌توان گفت هر ضد ارزش دیگری در ذیل یکی از اضلاع این مثلث قرار می‌گیرد. مثلاً دروغ در این مثلث قرار ندارد؛ اما وقتی آن را ریشه‌یابی می‌کنیم، می‌بینیم افراد به علت ترسشان است که دروغ می‌گویند؛ یعنی دروغ یکی از زیرمجموعه‌های ضلع ترس است.

به‌عنوان سند می‌توان به دروغ‌هایی که در دوران کودکی می‌گفتیم اشاره کرد و چه‌بسا هنوز هم بعضی وقت‌ها کودک می‌شوییم!

 با نفس اماره آشنا می‌شویم و متوجه می‌شویم که چقدر از خواسته‌های ما از ناحیه نفس اماره صادر می‌شود و حتی متوجه می‌شویم که وجود این نفس برای رشد و تکامل انسان لازم و ضروری است و اینکه چگونه از آن جدا شویم تا در ادامه به نفس مطمئنه برسیم و اینکه تا به‌فرمان عقل نرسیم، کامل نیستیم.

تمام مشکلاتی که در زندگی ما به وجود می‌آید در اثر کمبود دانایی ماست، پس برای اینکه ما بتوانیم برای مشکلاتی که در طول مسیر زندگی به شکل خواسته یا ناخواسته به وجود می‌آید راه‌حلی پیدا کنیم باید به دانایی خود به افزاییم و سعی کنیم که با کسب دانایی دست به تغییر در خودمان بزنیم. برای این کار لازم است که اول پی به کمبود، در این مورد ببریم، یعنی اول ندانی خود را بدانیم تا بتوانیم دانایی را بدانیم.

دردهای فیزیکی که در جسم ما به وجود می‌آید با کنار رفتن آن موضوع، درد آن نیز فراموش می‌شود، ولی مشکلات و دردهای فکری به این شکل فراموش نمی‌شود؛ مثلاً اگر دست شما بشکند تا زمانی که دوران درمان آن به پایان برسد، شما درد آن را متوجه می‌شوید و از آن رنج می‌برید ولی چند سال بعد اگر آن موضوع یادتان بیفتد دیگر دردی را احساس نمی‌کنید.

 اما اگر مثلاً از دست کسی ناراحتی داشته باشید و از آن موضوع رنجی کشیده باشید، حتی بعد از سال‌ها نیز یادآوری آن موضوع، برای شما درد و رنجی را به وجود می‌آورد. پس لازم است همان‌طور که ما برای دردهای جسمانی خود اقدام به درمان آن می‌کنیم برای درمان تفکر خود نیز باید تلاش و حرکت داشته باشیم و حتی بیشتر.

شاید پی بردن به مشکلات فکری و درمان آن‌ها خیلی مهم‌تر از درمان مشکلات جسمی است؛ اینکه ما به این موضوع اهمیت بدهیم، مستلزم آن است که اول پی به کمبود آن ببریم؛ یعنی تا زمانی که احساس کمبود نسبت به دانایی نداشته باشیم در جهت کسب آن تلاشی نمی‌کنیم،

باید آگاه شویم که اگر مشکلاتی لاینحل زیادی در زندگی برای ما به وجود می‌آید و یا اگر نمی‌توانیم از زندگی که داریم، حال خوشی به دست بیاوریم و یا استرس و نگرانی در زندگی ما زیاد است و تا زمانی که حسرت گذشته و یا ترس از آینده، لحظات اکنون ما را از بین می‌برد؛ بدانیم که همه آن‌ها از جهل و نادانی ماست.

وقتی مطالب جهان‌بینی را مطالعه می‌کنیم تصاویر ذهنی در ذهن ما ایجاد می‌شود مدل‌هایی در جزوه ارائه‌شده که به‌محض مطالعهٔ آن تصویری از آن در ذهن شخص ایجاد می‌شود، تصاویر در مسیر به ما خیلی کمک می‌کند.

 جهان‌بینی 2؛ ما را با نیروهایی آشنا می‌کند که ما را در تقابل با نیروهای درونی قرار می‌دهد. در این جزوه با ساختارها آشنا می‌شویم، این‌که ساختارها کارشان چیست و چگونه عمل می‌کنند؟! ما یاد می‌گیریم ساختارها را چگونه تغییر دهیم و چگونه ساختارهای نو ایجاد کنیم؛ که در این فرایند، یعنی شکستن ساختار و تغییر آن، به‌نوعی انرژی آزاد می‌گردد که برای ادامه مسیر و حرکتمان ضروری و لازم است.

 به‌هرحال این دو جزوه خیلی ساده و قابل‌فهم؛ ما را در مسیر قرار داده و یک نقشه کلی از راه به ما می‌دهند. این‌که چگونه با نیروها باید مقابله کنیم؟ چگونه حرکت کنیم؟! ساختار انرژی و حس‌های منفی را برای ما تعریف می‌کند و تعاریفی از مثلث دانایی و مثلث جهالت می‌دهد. این‌که دانایی تشکیل‌شده از تفکر، تجربه، آموزش است و اگر کسی می‌خواهد در مقوله خاصی به دانایی برسد باید این مثلث را ترسیم کند و در جهت آن حرکت کند.

 

امیدوارم که بتوانیم جهان‌بینی را عمیقاً درک کنیم و یک احساس خوب از خودمان و پیرامونمان داشته باشیم.

 

با تقدیم احترام و سپاس کمک راهنما مسافر محسن نجفی

ویرایش : مسافر فرزاد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر حمید شموسی چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 02:50
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت راهنمای بی نظیرم جناب مهندس نجفی. آقا محسن عالی بود مقالتون، من که کلی استفاده کردم. اقا محسن کلا شما خاص هستین: تولدتون خاص و عالی بود، استادیتون درجه یک و خاص بود، حتی خاص بودنتون تو مقالاتدون هم مشهوده. خاص و مخصوص و عاشقانه دوستدون دارم.
فرهاد یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 15:29
باسلام خدمت استاد عزیزم آقای محسن نجفی
خسته نباشید به شما که این همه زحمت وتلاش درراستای اهداف کنگره دارید وبه دیگران مانند یک پدر رسم زندگانی ومحبت می آموزید. من همیشه از مطالب بسیار زیبا وپر اهمیت شما بهره بردم انشاا... به اون خاسته درونی خود برسید. بدرود
محسن (L16) پنجشنبه 31 فروردین 1396 12:36
با عرض سلام و خدا قوت
بعضی اوقات گفتن جملات در قالب های سنگین وغیر قابل مفهوم و ثقیل باعث رها کردن موضوع و فاصله پیدا کردن از بار معنایی و اینکه چه میخواهیم بگوییم میشود.
و چه زیبا استاد خوبم فرمودند روان ،ساده،راحت .مثل مادری که برای کودک 2 ساله خود غذایی ساده ولی مغذی درست میکند که باب کودک باشد.بسیار آموزنده بود.زمانی انسان گوهر وجودی خود را پیدا میکند که سالها در پیچ و خم تاریکی بوده و چه گوهری!!!
تشکر از مطالب ساده و آموزنده.امیدوارم سایه شما استادان توانا مادام بر سر ما باشد.تا باد چنین باد.
حـــــــــامـــد سه شنبه 29 فروردین 1396 17:03

عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد عزیزم
مقاله ای کامل و پر باری بود از آن استفاده نمودم
انشاالله که بتوانم جهان بینی درون و بیرون را تقویت و کابردی نمایم
سپاس از لطف بیکران شما استاد عزیز

مسافر مجید فروغی دوشنبه 28 فروردین 1396 19:57
با عرض خدا قوت به همه خدمت گذاران.و تشکر فراوان خدمت کمک راهنمای محترم آقای محسن نجفی ب جهت مطالب ارزنده ای که انتشار می هند
دوشنبه 28 فروردین 1396 15:46
با سلام و درود به کمک راهنمای محترم اقامحسن نجفی
مطالب بسیار جامع وکاملی بود در مورد جهان بینی سپاس از شما خداقوت به عزیز دلمان اقا فرزاد بابت نوشتن و ویرایش این مطالب اموزنده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: