خلاصه سی دی های آموزشی ؛ نامردمی ها
دوشنبه 28 فروردین 1396 ساعت 22:05 | نوشته ‌شده به دست منصور c60 | ( نظرات )
«نامردمی ها»
«خلاصه سی دی نامردمی مهندس حسین دژاکام»

خودمان را بازنگری کنیم؛ اگر روزی به این نقطه برسیم از آن دیدگاه طلبکارانه و انداختن تقصیر به گردن دیگران خلاص می‌شویم. ریشه نامردمی‌ها و نامردی‌ها خود ما هستیم و این نکته بسیار حائز اهمیت است که ما نگاه کنیم به تمام مراحل زندگی خودمان.

به نام قدرت مطلق الله

وقتی انسان خودش مقصر است و خودش مشکلات عدیده‌ای را برای خودش به وجود آورده است، می‌نشیند و طلبکار است که نامردمی‌ها است. چشم همه‌چیز را می‌بیند ولی خودش را نمی‌بیند مگر اینکه چشم مقابل آینه قرار بگیرد؛ اگر بیاییم و کلاهمان را قاضی کنیم و بنشینیم و خودمان را بگذاریم وسط و به‌عنوان شخص ثالث نظارت کنیم و ببینیم ما چه‌کار کرده‌ایم و گذشته ما چیست؟ وقتی‌که گذشته را ترسیم کنیم، می‌بینیم که منشأ 90% نامردمی‌ها خود ما هستیم که در اثر اعمالی که انجام داده‌ایم این شرایط را به وجود آورده‌ایم و حالا صورت حق‌به‌جانب گرفته‌ایم.

رکن اصلی هر چیزی مثلث است و ما همه‌جا به مثلث برمی‌خوریم! اصلاً قوانین هستی این‌طور است؛ مثلاً سرعت ماشین یک‌چیز، زمانی که طی می‌کند یک‌چیز و برحسب سرعت و زمان فاصله‌ای که طی می‌شود، این می‌شود یک مثلث؛ زندگی هم همین‌طور است! پدر، مادر، فرزند و باز ما به یک مثلث برمی‌خوریم یا مثلث دانایی و دانایی مؤثر که در جهان‌بینی مطرح‌شده است. این مثلث‌ها را ما باید در تمام زندگی کاملاً رسم کنیم و اگر یک ضلع را کامل رسم نکنیم به مشکل برمی‌خوریم؛ برای مثال شما از یک نفر درخواستی دارید؛ درخواست کردن مطلب یک مثلث دارد:

1-      کلام مناسب: یعنی هر بیانی که شما می‌خواهید  مطرح کنید، این کلام باید مناسب باشد (چه شاگرد و چه استاد) در هر موردی که می‌خواهید حرفی بزنید باید کلام مناسب باشد.

2-      زمان مناسب: وقتی کلام مناسب بود، باید کلام مناسب را در زمان مناسب بکار ببرید؛ اگر از یک شخصی چیزی را می‌خواهید این را  باید در بهترین زمانی که مناسب است مطرح کنید و حالا چرا زمان مناسب؟ چون انسان‌ها  در زمان‌های مختلف خلق‌های گوناگون دارند؛ بعضی‌ها صبح که از خواب بیدار می‌شوند تا یکی دو ساعت اصلاً هنوز یخشان باز نشده است یا عده‌ای، زمانی که گرسنه هستند ناخودآگاه عصبانی و کم‌حوصله هستند و شما هر چه با این‌ها صحبت کنید سروبالا جوابتان را می‌دهند، پس اینجا زمان مناسب نیست و اگر جواب هم به شما بدهند درست نیست.

3-      -مکان مناسب: اگر زمان مناسب باشد و کلام هم مناسب باشد ولی مکان مناسب نباشد! مثلاً شخص می‌خواهد برود جایی یا یک برنامه‌ای دارد، شما از او درخواستی می‌کنید، چون مکان مناسب نیست اینجا به مشکل برمی‌خورید و به نتیجه نمی‌رسید.

خب حالا چیزی را در کلام مناسب استفاده و در زمان مناسب و در مکان مناسب استفاده می‌کنید، آن موقع چه اتفاقی می‌افتد؟ و حالا شما چه انتظاری دارید؟ حتی در مصرف مواد مخدر باز این مثلث صادق است؛ نمی‌خواهیم از اعتیاد طرفداری کنیم ولی داریم بین آن‌ها قیاس انجام می‌دهیم، فردی از مواد مناسب و مقدار مناسب و در زمان مناسب استفاده می‌کند، مثل مصرف‌کنندگان سابق ساعت 5 یا 6 صبح سرکارشان بودند و کارشان را انجام می‌دادند و شب می‌نشستند 2 حب تریاک می‌کشیدند و می‌خوابیدند ولی حالا جوان امروزی مواد نامناسب (حشیش، تریاک، عرق، شیشه....) زمان نامناسب (ظهر می‌کشد، صبح می‌کشد، شب می‌کشد 2 شب می‌کشد و دائماً پایپ در دستش است) همه‌چیز نامناسب، نتیجه معلوم می‌شود چه می‌شود. کسی که از مناسب استفاده می‌کند ممکن است 30 سال بعد خراب شود ولی کسی که نامناسب استفاده می‌کند با شرایط بحرانی مواجه می‌شود که ما در این کار هم مشکل داشتیم و وقتی مشکل داشتیم می‌گفتیم نامردی‌ها و نامردمی‌ها، یعنی همه‌اش ما دائماً در حال این هستیم که کس دیگری را مقصر جلوه بدهیم. حالا می‌آید در درمان، در درمان هم ما باید این رابطه را پیدا کنیم و اگر رابطه را پیدا نکنیم به درمان نمی‌رسیم. در درمان اعتیاد هم ما باید داروی مناسب را پیدا کنیم. داروی درمان اعتیاد به‌طور استاندارد تا جایی که من اطلاع دارم عمده‌اش 3 تا است؛ یکی متادون 2- بوپرنورفین یا b2  و سوم شربت ot که می‌دهیم حتماً میزانش مناسب باشد، حالا وقتی دارو مناسب بود و مقدارش مناسب بود باید زمان هم مناسب باشد که چه زمانی دارو را می‌خورد و ما باید این را رعایت کنیم. حالا اگر دارو مناسب و مقدار هم مناسب ولی زمان نامناسب باشد باز ما به نتیجه نمی‌رسیم؛ ما باید هر سه رأس این مثلث را کامل ببندیم، اگر نبندیم باز به مشکل می‌خوریم. حالا بیاییم روی تولید 1- چه چیزی می‌خواهید تولید کنید 2- چه مقدار تولید کنید 3- کجا باید تولید کنید باید این‌ها حتماً تعیین شوند! این نمونه‌های عینی را می‌گویم که خودمان، خودمان را نقد کنیم. حالا در تمام زندگی همین‌طور است؛ شما فکر کنید مثلث‌های بسیار زیادی را می‌توانید ترسیم کنید. ما تمام‌کارهایی را که انجام می‌دهیم باید بر مبنای تفکر و تعقل باشد. اگر بدون تفکر و تعقل کاری را انجام دهیم به مشکل برمی‌خوریم و وقتی به مشکل برمی‌خوریم دیگران را نقد می‌کنیم. ممکن است ما خیلی هم تلاش کنیم و زحمت هم بکشیم ولی آیا تلاش ما در راستای هدف ما است؟ آیا آن تلاش ارتباطی باکار ما دارد؟ آیا راه دیگری وجود ندارد؟ مهم نیست ما چقدر تلاش می‌کنیم! مهم این است که ما در جهت و راه باشیم؟! مهم این است که این مثلث‌هایی که در زندگی‌مان است، این مثلث‌ها را دائماً به اشکال مختلف ترسیم کنیم و خودمان را بازنگری کنیم؛ اگر روزی به این نقطه برسیم از آن دیدگاه طلبکارانه و انداختن تقصیر به گردن دیگران خلاص می‌شویم. ریشه نامردمی‌ها و نامردی‌ها خود ما هستیم و این نکته بسیار حائز اهمیت است که ما نگاه کنیم به تمام مراحل زندگی خودمان.

 کارمی‌کنیدباید صاحب‌کار مناسبی داشته باشید کار مناسبی داشته باشید خودتان هم آدم مناسبی باشید. صاحب‌کار مناسب است، کار هم مناسب است ولی خودتان نامناسب باشید به بحران برخورد می‌کنید. کارفرما  به شما کار داده است و شمارا پذیرفته، باید به کارفرما احترام بگذارید! طلبکار کارفرما هم هستید؟ که این آدم را استثمارمی کندو دارد فلان می‌کند، خوب شخص به شما کار می‌دهد، به او احترام بگذار طلبکار نباش و خوب کارکن تا کسب درآمد کنید؛ تا آن وضع کار هم خوب بشود. این دیدگاه ما است، این دیدگاهی که اکثر ما داریم. می‌رویم مسافرت در تمام طبیعت آشغال و کثافت می‌ریزیم و بعد می‌گوییم ما نوادگان کورش هستیم. نوادگان کورش خاک، آب، آتش و جنگل را می‌گفتند مقدس است. برای اینکه تخریبش نکنند. 2500 سال پیش یک آقایی بود بنام کورش یا 1400 سال پیش فردی بود بنام رسول خدا 1400 سال پیش فردی بود بنام علی بن ابیطالب! خب چه ارتباطی به شما دارد؟ وقتی به شما ارتباط دارد که ما پا جای پای آن‌ها بگذاریم. وقتی علی بن ابیطالب برای من ارزش دارد که هر چه او گفته عمل کنم؛ اگر من رسول خدا را قبول دارم فقط به شعار دادن و توی سر زدن نیست؟! اگر قبول دارم باید حرف‌هایی که او زده را عمل کنم. اگر من از نسل کورش یا داریوش هستم باید کارهایی که آن‌ها می‌کردند را عمل کنم؟ ما که داریم طبیعت را پر زباله می‌کنیم، آب‌ها را لجن می‌کنیم؛ نه زمین سالم و نه جنگل سالم داریم! این حرف‌ها چه چیزی است که می‌زنیم؟ گویند پدر تو را فاضل..... از فضل پدر تو را چه حاصل ما دانشمندان زیادی داریم، آیا مطالبی که مولانا می‌گوید، آن‌ها را گوش کردیم و عمل کردیم؟ ما اگر دردمان زیاد است مال این است که ما خیلی چیزها را نمی‌دانیم؛ ما به وجود مشکلاتمان پی نبرده‌ایم، مشکلات را جایی دیگر به دنبالش می‌گردیم. مشکل خود ما هستیم، برای ساخته‌شدن باید بیاموزیم تا جایی که امکان‌پذیر است باید بیاموزیم. ما در کنگره 60 واقعاً داریم می‌آموزیم باید بدون ترس برویم جلو و بدانیم که سختی‌ها وجود دارد.

به قلم مسافر علی آقا عبدالهیان

نگارش : مسافر منصور

ویرایش : مسافر فرزاد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: