خلاصه سی دی های آموزشی ؛ تکنولوژی
سه شنبه 10 مرداد 1396 ساعت 09:07 | نوشته ‌شده به دست منصور c60 | ( نظرات )
«خلاصه سی دی تکنولوژی  آقای امین  دژاکام»

خاصیت تکنولوژی این بوده که زندگی انسان‌ها را ساده و مشکلات آن‌ها را حل کند؛ ولی هر چیزی که قدرت ساختن دارد، قدرت تخریب هم دارد و این در ذات هر چیزی نهفته است.

خیلی مهم است که انسان اندازه توان خودش کار کند و بیشتر از آن نباشد، چون اگر بیشتر از توان خودش کار کند از آن کار زده می‌شود و بعد ممکن است علاقه‌ای به انجام آن کار نداشته باشد.

یادگرفتن این نکته که انسان توان خودش را بسنجد و اندازه توان خودش کار کند، نیازمند دانش زیادی است؛ یعنی رسیدن به این نقطه که انسان با خودش کاملاً راحت باشد که توان من این‌قدر است و من مثلاً می‌توانم یک ساعت کارکنم و بیشتر از آن نمی‌توانم کارکنم.

خیلی وقت‌ها انسان مأخوذ به آداب خودش است و می‌گوید اگر من بیشتر کار نکنم می‌گویند من چه آدم ضعیف و تنبلی است، چقدر نقطه تحملش پائین است؛ بنابراین فعالیت بیشتری انجام می‌دهد و نتیجه این می‌شود که هیچ‌وقت نقطه تحمل خودش را پیدا نمی‌کند و همه حرکت‌هایش بی‌نتیجه می‌ماند.

خیلی وقت‌ها انسان توانایی‌ها و استعدادهای فراوانی دارند و تلاش آن‌ها هم خیلی زیاد است ولی نتیجه‌ای نمی‌گیرند؛ فقط به خاطر اینکه همین نقطه تحمل و نقطه صفر را پیدا نمی‌کنند، نقطه‌ای که توان من 50 نیست، توان من 20 است؛ این‌یکی از درس‌هایی است که ما باید یاد بگیریم که می‌تواند در زندگی به ما کمک کند.

در جلسات قبل راجع به هنر صحبت کردیم و گفتیم اگر ما بتوانیم از مسائل تعریف درستی داشته باشیم، این تعریف درست به ما اجازه می‌دهد که بنایی به ارتفاع 1000 متر بسازیم. همین کاری که آقای مهندس انجام دادند، با یک تعریف درست و یک علم درست بیماری اعتیاد که همه را زمین‌گیر کرده بود را توانستند درمان کنند؛ بنابراین همه ما تا آنجایی که ممکن است در هر رشته‌ای و مسئله‌ای که می‌خواهیم کارکنیم، باید آن تعریف پایه را یاد بگیریم.

در قسمت علوم، ریاضیات و علومی مثل مهندسی یا علومی که خیلی پیشرفت کرده‌اند پیدا کردن تعریف کار راحتی بوده و انسان‌ها توانسته‌اند در آن علوم پیشرفت زیادی کنند؟ علتش هم این بوده که یکسری مفاهیم صور آشکار هستند؛ یعنی وقتی ما مثلث را نگاه می‌کنیم می‌توانیم آن را رسمش کنیم، یا وقتی مثلاً می‌گوییم درخت یا کوه یا گل یا رودخانه همه تصویری از آن‌ها را در ذهن خودشان دارند، ولی برای یکسری از علوم مثل علوم روان‌شناسی! شما به یکسری کلمات می‌رسید که اصطلاحاً در تعریف به آن می‌گویند: پارامتر مفهوم.

یکسری از علوم مفاهیمی که صحبت می‌شود جزء صور پنهان هستند؛ پیدا کردن تعریف برای این‌ها خیلی دشوار بوده، کنگره یکی از جاهایی است که شروع کرد به تعریف کردن چیزهای مفهومی؛ بنابراین خیلی مجهولات و خیلی مسائل حل شد؛ پس اگر ما بتوانیم تعریف نسبتاً درستی از یک سری مسائل پیدا کنیم می‌توانیم خیلی مجهولات و مسائل را حل کنیم.

در مسئله هنر به این نقطه رسیدیم که هنریم حقیقتی است برای تکامل و پیشرفت انسان و این طبق فرمان در اختیار انسان‌ها قرار می‌گیرد و این‌طور نیست که یک نفر بیاید و از پیش خودش یک آهنگ درست کند و روی همه اثر بگذارد! باید خیلی اتفاقات بیافتد تا یک شخص این کار را انجام دهد و باید اذنش صادر گردد.

در ادامه استاد امین در مورد تکنولوژی فرمودند: تکنولوژی از دو کلمه تکنو به معنی فوت‌وفن و نا لژ به معنی دانش و علم تشکیل‌شده است؟ یعنی فنی که از علم نشات گرفته است.

خاصیت تکنولوژی این بوده که زندگی انسان‌ها را ساده و مشکلات آن‌ها را حل کند؛ ولی هر چیزی که قدرت ساختن دارد، قدرت تخریب هم دارد و این در ذات هر چیزی نهفته است.

اپیوم قدرت داشت که انسان‌ها را از چرخه حیات خارج کند، حالا هم قدرت پیداکرده که انسان‌ها را به چرخه حیات بازگرداند؛ دانش و تکنولوژی هم همین خاصیت را دارد و می‌تواند ما را به هم نزدیک یا می‌تواند ما را از هم دور کند.

ما برای اینکه از این قضیه آسیبی نبینیم باید به‌اندازه از آن استفاده کنیم.

سیستم... انسان از دو طریق تأثیرپذیر است: 1- از طریق مواد مخدر (الکل، حشیش...) 2- از طریق افکار و اندیشه (غیبت کردن و چیزهای بد و افکار منفی)

آیا این شبکه‌ها و این‌همه اطلاعات جزء افکار نیست؟ آیا این‌ها جزء امواج نیست؟ آیا این‌ها روی سیستم... انسان اثر نمی‌گذارد؟

وقتی یک گروهی می‌آید و یک کار یا جنایت یا قتلی را انجام می‌دهد و این ویدئو را در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهد به خاطر این است که ما آن را نگاه کنیم و ما با نگاه کردن به آن‌ها قدرت و انرژی می‌دهیم و آن‌ها را تأیید می‌کنیم.

مگر ما چقدر زمان‌داریم که بخواهیم روزانه 4 یا 6 ساعت در شبکه‌های اجتماعی باشیم؟ مگر عمر ما چقدر است؟ این خانواده، این بچه‌ها و این کسانی که نزدیک ما هستند، این‌ها به محبت و توجه ما نیاز دارند؛ اگر بچه‌ای بیاید و 10 بار پدرش را صدا کند و آن پدر در شبکه اجتماعی باشد و جواب ندهد، آیا این تخریب ندارد؟

مواد تخریب داشت این هم یکدیگر از تخریب را به وجود می‌آورد؛ پس ما باید یک مقداری با تعمق به این قضیه نگاه کنیم و آن کاربرهایی که باعث پیش رفت ما می‌شود و به ما کمک می‌کند را استفاده کنیم.

آن چیزی که ما می‌گوییم جایگزین می‌شود، فقط مواد نیست؟ هر چیز دیگری می‌تواند بیاید و جایگزین شود.

یک نکته جالب دیگر اینکه در زمان قدیم (50 سال پیش) بچه‌ها از پدر و مادر خود حرف‌شنوی داشتند و یک روابطی بین خانواده‌ها حاکم بود؛ این چند دلیل داشت؟! یکی از دلایلش این بود که بچه‌ها باور داشتند پدر مادرشان از آن‌ها بیشتر می‌فهمند و بیشتر کار بلد هستند؛ مثلاً پدر می‌تواند کار کند، پول درآورد، درخت بکارد و مادر غذا بپزد و خیلی کارها را انجام دهد ولی بچه‌ها نمی‌توانند و همین باور باعث شده بود که بچه‌ها از پدر و مادر حرف‌شنوی داشته باشند و از آنا یاد بگیرند.

این قضیه تا چند سال پیش ادامه داشت تا زمانی که کامپیوتر و دانش روزآمد و چون قدیمی‌ها با این دانش بیگانه بودند از این قضیه فاصله گرفتند، بچه‌های کوچک رفتند وارد این قضیه شدند و چون پدر و مادر نمی‌توانستند با کامپیوتر کار کنند و حتی نمی‌توانستند آن را روشن کنند، محتاج بچه‌ها شدند؛ بنابراین بچه‌ها چون به آن بلوغ نرسیده بودند و شناخت نداشتند به خاطر 2 برنامه که نصب می‌کردند یا 2 بازی که می‌توانستند انجام دهند فکر می‌کردند که خیلی می‌دانند و چون پدر و مادر نمی‌توانستند این کار را انجام دهند و از کامپیوتر می‌ترسیدند و نمی‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند بچه‌ها فکر می‌کردند که پدر و مادر ناتوان و بی‌سواد هستند ضربه اصلی که تکنولوژی به خانواده‌ها وارد می‌کند در همین نقطه است که بچه‌ها فاصله می‌گیرند و چیزهایی که پدر و مادرها می‌توانند به آن‌ها انتقال دهند را یاد نمی‌گیرند و یواش‌یواش بک شکاف بزرگی به وجود می‌آید.

حالا درمانش چیست؟ درمانش این است که هر پدر و مادری که فرزند دارد باید علم روز و کامپیوتر را یاد بگیرد...

حضرت علی می‌فرمایند: فرزند زمان خود باشید.

اگر ما فرزند زمان خودمان نباشیم و از این چیزها بی‌اطلاع باشیم و بلد نباشیم دیگر بچه‌ها و نزدیکان ما به ما اطمینان نمی‌کنند و این خودش سرآغازی می‌شود که پیوندهای محبت یواش‌یواش از بین ما قطع می‌شود.

با احترام مسافر علی آقا عبدالهیان ره‌جوی کمک راهنمای محترم آقای مجید فروغی

نگارش: مسافر منصور

ویرایش: مسافر فرزاد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر محمد جواد یکشنبه 22 مرداد 1396 10:47
خیلی ممنون بچه ها
علی c60 چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:37
باتشکر وخدا قوت به آقایان منصور, فرزاد وعلی آقا عالی بود
همسفر ل ۱ جمعه 13 مرداد 1396 11:15
خدا قوت دست شما درد نکنه استفاده کردیم
حسن عسگریL16 پنجشنبه 12 مرداد 1396 18:01
سلام
ضمن خسته نباشید به خدمت گذاران سایت بسیار عالی ومفید بود
لیلاابراهیمی( ازشعبه سلمان فارسی) پنجشنبه 12 مرداد 1396 11:24
سلام.خداقوت به شماوتمام خدمتگزاران سایت
مسافر مصطفی لژیون 11 پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:05
خیلی ممنون و تشکر علی آقا خیلی روان و ساده و دلنشین بود استفاده کردیم خدا قوت هم به کلیه عزیزان در قسمت سایت و تشکر از همه عزیزان که خدمت میکنند.
مسافر حمیدL9 چهارشنبه 11 مرداد 1396 13:33
سلام خداقوت.تشکرعلی آقا خیلی آموزندبود کسب انرژی کردم. خداقوت تشکراز مسافرمنصور مسافرفرزاد وهمه خدمتگذاران سایت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات