خلاصه سی دی های آموزشی ؛گوهر جان
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 15:24 | نوشته ‌شده به دست فرزاد c60 | ( نظرات )
«خلاصه سی دی گوهر جان از مهندس حسین  دژاکام»


یکی از مسائلی که ممکن است انسان شکار نیروهای اهریمنی گردد الهام فجور است

به نام قدرت مطلق الله


محور بحث امروز این خواهد بود که در بین انسان‌ها بد وجود ندارد و اگر عده‌ای هم بد هستند به علت یک سری دلایل است، به‌طورکلی انسان موجود خوبی است، اگرچه در بعضی از موارد از هر دشمن و اهریمنی، اهریمن‌تر می‌شود ولی همیشه در جهت مثبت حرکت می‌کند.

یکی از چیزهایی که باعث می‌شود انسان بد باشد جهل اوست.

نادانی از عدم آگاهی و از نبود دانایی حکایت می‌کند. نادانی یعنی فرد در جهل خود غرق است و خود از آن ناآگاه است.

چطور ممکن است یک نفر خود را منفجر کند و 60 تا 70 نفر را با خود تکه‌پاره کند و بعد هم به بهشت برود؟

چرا این فرد این کار را انجام می‌دهد، به خاطر عدم آگاهی و انتقال اطلاعات نادرست به این شخص است.ککی از نمونه‌های بارز تاریخی علی ابن ابیطالب (ع) است، وقتی ایشان در محراب به شهادت رسیدند عده‌ای گفتند مگر علی هم نماز می‌خواند؟!

تبلیغات آن‌قدر گسترده بود که به این صورت تبدیل شد، یعنی برای شخصی که سمبل آگاهی، معرفت و شناخت است،اطلاعات غلطی پخش‌شده بود، پس جهل می‌تواند زاییده اطلاعات غلط باشد.به شما اطلاعات غلطی می‌دهند که شاگرد شما با فلان راهنما یا فلان مرزبان چنین حرفی را زده است و شما نیز جستجو نکرده‌اید و این خود باعث دشمنی شما و بد شده شما می‌شود.

مورد دوم: که باعث بد شدن انسان می‌شود بعد از جهل ترس است، ترس از، ازدست دادن شغل،ترس از، ازدست دادن خانواده و ......

مورد سوم: از دست دادن منافع و یا به دست آوردن منافع و یا طمع است، وقتی قرار است چیزی را به دست بیاوریم ممکن است به انسان بدی تبدیل شویم، مثلاً می‌خواهی مالی را به دست بیاوری به خاطر آن شهادت دروغ می‌دهی، تقلب می‌کنی و یا کم‌فروشی می‌کنی.

به خاطر کسب منافع که حول محور جهل و ترس است یک مثلث شکل می‌گیرد که یک ضلع آن جهل و ضلع دیگرش ترس و ضلع آخر منافع است. بنابراین اگر این سه مورد نباشد انسان‌ها بد نمی‌شوند. اگر ما بتوانیم جهل انسان را تبدیل به دانایی کنیم ترس آن‌ها را به‌تدریج از بین می‌بریم و منافعشان را به آن‌ها تفهیم می‌کنیم و تبدیل به انسان‌های خوبی می‌شوند.

چند روز پیش در تلویزیون دیدم که می‌گوید: اعتیاد یک بیماری مرموز، لاعلاج و پیش‌رونده است، این‌ها یک بیماری ساده اعتیاد برایشان قابل‌درمان نیست و متأسفانه خیلی از متخصصان ما هم از آن‌ها الگو می‌گیرند و می‌گویند اعتیاد قابل‌درمان نیست.

پس در قالب انسان همه‌چیز قابل تعویض و تغییر است یعنی یک انسان بد می‌تواند تبدیل به یک انسان خوب شود و یا یک انسان خوب تبدیل به یک انسان بد شود. تا یک مرحله‌ای انسان می‌تواند برگردد، همان‌قدر که نور بیاید و تاریکی از بین برود دیگر انسان رهاشده است، اما در سطوح پایین ممکن است هرکسی خوب بوده بد شود چراکه با منافع خود یا ترس روبرو می‌شود.

گوهر جان چیست؟ گوهر یعنی یک‌چیز گران‌بها یا جواهر، اعتقاد من بر این است که انسان از دو بخش جسم و جان تشکیل‌شده است، گوهر جان می‌تواند نفس باشد، این گوهر جان که نفس است رویش رسوب گرفته است به معدن هم که نگاه می‌کنید زغال‌سنگ و طلا در زیرزمین هستند و روی آن تارا خاک گرفته است، گوهر جان هم همین‌طور است پالایش‌یافته نیست.

چگونه می‌شود که گوهر جان شکار می‌شود و از مسیر منحرف؟ یکی از آن‌ها الهام است.

" وَ نَفس بما سوّاها " نفس موقعی که آراسته شد و به مرحله میانه رسید "فَاَلهَما فجورها و تقواها" فجور و تقوا الهام می‌گردد.یکی از مسائلی که ممکن است انسان شکار نیروهای اهریمنی گردد الهام فجور است،آیا الهام فجور هم وجود دارد؟ بله، توسط موجوداتی که در کتاب می‌گوییم شیاطین، جن یا ارواح خبیثه.

دیگری طمع است که ممکن است گوهر جان را برباید، یاممکن است رفیق ناباب باشد بنابراین الهام ممکن است الهام فجور باشد یا الهام تقوا.

می‌دانید که انسان در قید حیات دنیوی با معیارهایی زندگی می‌کند و با آنچه می‌دانسته و کسب نموده سفر می‌کند، زندگی ما هم خود یک سفر است که ملاصدرا در کتاب "اسفار اربعه " سفرهای چهارگانه را می‌آورد، بنابراین بزرگان هم زندگی را به سفر تشبیه کرده‌اند ( زندگی یک سفر یا گذر است از مقطعی به مقطع دیگر).

محبت از بین نمی‌رود، چیزی که بقا دارد محبت است حالا شما این محبت را به یک بچه‌گربه یا سگ کنید یا هر حیوانی این محبت را درک می‌کند، در اروپا سگ نگهداری می‌کنند و مانند فرزند او را دوست دارند چون براثر یک سری معیارها که جایگزین شد و کانون خانواده متلاشی شد و ارتباط معنوی انسان‌ها از هم جدا شد و درنتیجه انسان‌ها از هم جدا شدند.

هدف و خواسته‌های ما این است که آنچه در این راه قدم برمی‌دارید بایستی کفه ترازوها یعنی درون و بیرون باهم میزان باشد، منافق به کسی می‌گویند که درون و بیرونش اختلاف فاحشی دارد و ما باید کاری کنیم که درون و بیرونمان به هم نزدیک شود و این با قرار گرفتن در صراط مستقیم ممکن می‌شود.

وقتی رهجو نزد راهنما می‌آید باید در مورد مصرف موادش صادق باشد، یا مثلاً دفترچه‌ی برنامه‌اش باکاری که انجام می‌دهد هماهنگ نیست مثلاً شیشه مصرف می‌کند و به راهنما خبر نمی‌دهد، خودش روی 6سی‌سی دارو است درحالی‌که دفترچه‌اش روی نیم سی‌سی دارو است این‌ها یعنی عدم تطابق درون و بیرون.

وسوسه‌ها همیشه با ما هستند و به حیات خود ادامه می‌دهند نمی‌گوییم اگر شما به مرحله‌ای از نفس مطمئنه رسیدید دیگر وسوسه‌ای نیست، انسان‌هایی که به نفس مطمئنه رسیدند در مقابل وسوسه‌ها ایستادگی بیشتری دارند.

ما باید قادر باشیم در مقابل وسوسه‌ها ایستادگی کنیم و نمی‌توان گفت شخص به مرحله‌ای رسیده است که اصلاً وسوسه‌ای نیست بلکه هست ولی از آن دوری می‌کند.

امیدوارم ادای مطلب شده باشد، نوشته‌ها خوب هستند ولی زمانی که در کنار تعقل و تفکر بالاتری قرار بگیرند به عبارتی یک‌قدم ازآنچه دریافت می‌دارید جلوتر باشید صحت‌وسقم آن را درک خواهید نمود.

وقتی انسان در کنار تعقل و تفکر بالاتری قرار بگیرد یعنی از مطالبی که می‌خواند یک‌قدم جلوتر باشد می‌فهمد که این نوشته یا گفته درست است یا غلط، به همین خاطر است که مسئله جهل مطرح می‌شود انسان ها وقتی بد می‌شوند که جهل و نادانی دارند و وقتی در کنار تفکر و تعقل قرار می‌گیرند به عبارتی یک‌قدم ازآنچه دریافت می‌دارند جلوتر باشند صحت‌وسقم آن را درک خواهند کرد.

به قلم : مسافر سعید خلفی رهجوی آقای مجید فروغی

نگارش : مسافر سعید رهجوی آقای توکلیان.  

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
رسول دوشنبه 13 شهریور 1396 15:16
بسیار عالی خدا قوت
لیلاازلژیون20( شعبه سلمان فارسی) یکشنبه 12 شهریور 1396 12:59
باسلاموخداقوت به خدمتگزاران سایت مخصوصا اقایان مسافرخلفی وفروغی ومسافرسعیدخیلی عالی وپرباربود
مسافر مصطفی لژیون ۱۱ پنجشنبه 9 شهریور 1396 23:10
با خدا قوت به هر دو عزیز مسافران سعید و کمک راهنماهای محترمشان آقای مجید فروغی و آقای توکلیان خیلی زیبا و قشنگ نوشته بودید انرژی گرفتم.
همسفرطیبه لژیون پنجم پنجشنبه 9 شهریور 1396 16:45
خداقوت مسافران راه عشق
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات