کارگاه آموزشی عمومی؛ پنچ شنبه 94/8/7
شنبه 9 آبان 1394 ساعت 23:22 | نوشته ‌شده به دست امید c60 | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق

روز پنجشنبه 7 آبان 94 جلسه چهاردهم از دور سی و هشتم کارگاه‌های آموزشی عمومی مسافران و همسفران کنگره 60 منطقه اصفهان نمایندگی سلمان فارسی به استادی دیده بان محترم کنگره 60 جناب آقای علی خدامی و نگهبانی مسافر کیوان و دبیری مسافر یوسف با دستور جلسه: از فرمانبرداری تا فرماندهی و تجلیل و قدردانی از کمک راهنما آقای محمد فنایی رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.
استاد ابتدا فرمودند:
خیلی خوشحالم که امروز این افتخار رادارم که در خدمت  شما دوستان باشم من همیشه در لژیون به بچه‌ها میگویم هر جلسه‌ای که ما در کنگره ۶۰ شرکت می‌کنیم باید به این دید به آن نگاه کنیم که خداوند این توفیق را به ما داد تا در یک جلسهٔ دیگر از جلسات کنگره شرکت کنیم. چون ماهیت کنگره ۶۰ چیزی جز آموزش و خدمت نیست.


یکی از منابع آموزشی خیلی قوی ما دستور جلسات است یعنی ۵۰ دستور جلسه که هرکدام به‌تنهایی یک مبحث است یا انگار که هرکدام برای خودش کتابی است. پس باید این پنجاه دستور جلسه را واقعاً جدی گرفت. ما در کنگره ۶۰ میگوییم کارگاه آموزشی یعنی مهم‌ترین اتفاق یا رویداد کنگره ۶۰ برگزاری و تشکیل کارگاه‌های آموزشی است. در کل موجودیت کنگره ۶۰ می‌توان گفت همین کارگاه‌ها و بعد هم لژیون است. خب در کارگاه یک منبع یا خوراک آموزشی تحت عنوان دستور جلسات داریم که شاید بعضی از این دستور جلسات داخل هیچ‌کدام از نوشتارها به آن پرداخته نشده باشد. بنابراین باید تک‌تک دستور جلسات را یاد بگیریم و از آن‌ها استفاده کنیم و اینجاست که اگر کسی این دستور جلسات را از دست بدهد بخش عمده‌ای از آموزش‌ها را ازدست‌داده است و تجربه نشان داده است که کسانی که در کنگره ۶۰ کارگاه‌ها را درست شرکت نمی‌کنند و فقط در لژیون شرکت می‌کنند هیچ‌وقت مسافران خوبی برای کنگره ۶۰ نمی‌شوند حتی اگر بقیه امورات را به بهترین شکل ممکن انجام بدهند.

استاد در ادامه فرمودند:
دستور جلسهٔ این هفته عنوانش از فرمان‌برداری تا فرماندهی است. وقتی به این عبارت دقت می‌کنیم می‌بینیم که انگار یک مسیر و یا یک پروسه است حال آنجایی که باید از آن شروع کرد فرمان‌برداری است که در کنار تمام آموزه‌ها که فرامی‌گیریم یک مبنا و یک قاعده‌ای دارد تحت عنوان فرمان‌برداری که من در کنگرهٔ ۶۰ این چشم گفتن را یاد بگیرم. راهنما هر چیزی که گفت مسافر باید چشم بگوید حتی مهماندار یا نگهبان نظم یا مرزبان.
باید به پیشکسوتان و بزرگان احترام بگذاریم و فرمان‌بردار خوبی باشیم تا بتوانیم در آینده فرمانده خوبی باشیم.
در مورد دستور جلسه در سی دی فرمانروایان زمان، انواع فرماندهی ازنقطه‌نظر ماهیت خوب و بد نیز در قالب یک مثلث بیان می‌شود که اضلاع آن عبارت‌اند از فرمانروایانی که در جهت ساختن عمل می‌کنند، فرمانروایانی که در جهت تخریب عمل می‌کنند و ضلع سوم نیروهای خنثی هستند که باری به هر جهت هستند و هدف خاصی ندارند؛ که قاعده مثلث در اینجا موضوع فرماندهی است؛ بنابراین این مثلث از سه ضلع فرماندهی ساده، فرماندهی مرکب و موضوع فرماندهی تشکیل‌شده است؛ که تمام این صحبت‌ها چه مستقیم چه غیرمستقیم برمی‌گردد به اعتیاد و مقوله درمان آن.
فرماندهی شهر وجودی و نزدیک شدن به‌فرمان عقل که شکل‌گیری آن از درون آغاز می‌شود، درنهایت، خود را در عملکرد و وضعیت بیرونی ما، خود را به نمایش می‌گذارد و می‌توانیم نتیجه آن را در رفتارها و زندگی بیرون ببینیم. کسی که فرمان‌بردار فرامین الهی باشد و فرمانده باکفایتی برای شهر وجودی خویش باشد، می‌تواند برای دیگران نیز فرمانده خوبی باشد و قدرت فرماندهی را خواهد داشت، در غیر این صورت، یعنی کسی که برای خودش هم فرمانده خوبی نیست، چطور می‌تواند فرمانده دیگران باشد. راهنما کسی که درگذشته فرمان‌بردار بوده و اکنون به فرماندهی رسیده است.


فراموش نکنیم که فرماندهی شهر وجودی، از مسائل بسیار جزئی و کوچک شروع می‌شود، آیا به‌موقع مسواک می‌زنیم؟ آیا به‌موقع می‌خوابیم؟ آیا به‌موقع بیدار می‌شویم؟ آیا داروی خود را سر ساعت مقرر مصرف می‌کنیم؟ آیا به‌موقع در کلاس حاضر می‌شویم؟ آیا به‌موقع ورزش می‌کنیم؟ آیا سر موقع به‌قرار خود می‌رسیم؟ آیا هنوز در هنگام دیر رسیدن، ترافیک را بهانه می‌کنیم؟ این‌ها پایین‌ترین سطوح فرماندهی شهر وجودی است و آغازی است برای پروسه عظیم مسئولیت‌پذیری و فرماندهی و اگر این سری جزئیات خیلی ساده را توانستیم به اجرا بگذاریم فرمانده خوبی هستیم وگرنه خیر ما فرمانده خوبی نمی‌توانیم باشیم.
حال اگر مانتوانیم فرماندهی خود را به دست بگیریم نمی‌توانیم در ادامه فرماندهی دیگران را نیز بر عهده بگیریم و به قول یکی از استادان کنگره (تا خود را نیابی دیگران را کی بیابی) و اینجاست که من اگر توان فرماندهی شهر وجودی خود را نداشته باشم هرگز نمی‌توانم راهنمای خوبی باشم.
پس ما اول باید فرمان‌برداری را یاد بگیریم بعد فرمانده خوبی برای خود باشیم تا بعد بتوانیم فرمانده خوبی برای دیگر انسان‌ها باشیم؛ که این مسئله به‌واقع در کنگره انجام می‌پذیرد. این دستور جلسه دستور بسیار کلیدی و مهم است و کسانی که آن را به‌واقع در خود پیاده کنند و در درمانشان فرمان‌بردار خوبی باشند دقیقاً در آن تایم استانداردی که آقای مهندس گفته‌اند (۱۱ ماه) به رهایی می‌رسند و حالشان هم خوب می‌شود.


استاد در مورد دستور جلسه دوم فرمودند: در کنگره مراسم تودیع نداریم و این مراسم تجلیل و قدردانی است چون این عزیزان در جایگاه های دیگر خدمت خواهند کرد و وداعی درکار نیست. محمد اولین رهایی و اولین قبولی آزمون کمک راهنمایی اصفهان بودند. آموزش گرفتند و آموزش دادند و اکنون شاهدیم بسیاری از کمک راهنمایان و خدمتگذاران اصفهان رهجوها و آموزش گرفته محمد عزیز هستند و طی این 9 سال شاهد خدمت های گوناگون از محمد بودیم.

سخنان کمک راهنما آقای محمد فنایی:
امروز برای من واقعاً روز بزرگی است گرچه خودم را کوچک‌تر از همهٔ عزیزان میدانم اما به‌هرحال این روز، روز قشنگی است کلام‌های راهنمای خودم جناب آقای خدامی همچنین شما دوستان محبت‌آمیز بود که حقیقتاً مرا امروز تا سر حد شادمانی برد. خودم را لایق کلام زیبای شما نمی‌دانم اما چیزی که من در کنگره متوجه شدم و نتیجه گرفتم این است که این علاقه و همزیستی ما  که ۱۰ سال است که در حقیقت ما داریم با یکدیگر زندگی می‌کنیم باید از جایی ناشی شود و آن متقارن و همنام بودن بین دو موجود که این جاذبه را ایجاد می‌کند از تقارن ذاتی تک‌تک ما ناشی می‌گردد و اگر این جاذبه در بین ما است به دلیل این تقارن است که در مابین ما جاری است. خانوادهٔ بزرگ کنگره همه از یک سنخ هستیم و به همین دلیل است که این جاذبه در بین ما جاری است.
و به گفتهٔ آقای مهندس چه‌بسا که این نسبت‌های سببی خیلی بیشتر از نسبت‌های نسبی و خونی قوی‌تر باشد زیرا ارتباط روحی بین انسان‌ها می‌تواند این‌قدر قوی باشد که از نسبت خونی قوی‌تر باشد؛ و این اتفاقی است که در حقیقت من در طی ۱۰ سال است که تجربه کردم و اولین کسی که با آن این تجربه را پیدا کردم جناب آقای خدامی بود.

من احساس می‌کنم انسان به دلیل اینکه فطرتاً به دنبال یک حقیقت هست اما شاید بستری برایش وجود نداشته باشد که اگر زمانی این بستر به وجود بیاید قطعاً با توجه به فطرتش به دنبال آن خواهد رفت؛ و به‌راستی این بود آن چیزی که باعث شد من در طی این سالیان در کنگره ماندگار شوم. حال این بستر در کنگره اتفاق افتاده و طبیعتاً باید یک مسببی داشته باشد و اگر ما خداوند را مسبب‌الاسباب میدانیم باید این سبب در انسانی تجلی پیدا کند و سبب‌ساز گردد همان‌گونه که در مورد آقای مهندس این اتفاق افتاد و سبب بستر به این بزرگی را فراهم کردند که تا به امروز انجام‌گرفته است.

در کنگره یاد گرفتم برای رسیدن به هر چیز متعالی باید تفکر سالم داشت و برای تفکر سالم نیاز به جسم سالم داریم و در حقیقت مواد مخدر به جسم و روان ما آسیب‌زده وبر همین اساس ما از جهان‌بینی واقعی دورمانده‌ایم پس اینک باید بلند شویم و یک دگرگونی راستینی را ایجاد کنیم که در این دگرگونی ما به سرچشمه‌های حقیقت‌خواهیم رسید.

اینک در مقابل این‌همه محبتی که کنگره همین‌طور جناب آقای خدامی و جناب آقای مهندس به ما داشته‌اند و دارند کاری نکرده‌ایم. ما در کنگره بالاترین هنری که می‌توانیم داشته باشیم گرفتن آموزش است و اگر ما به‌خوبی آموزش بگیریم شکی در آن نیست که ما آن را انتقال می‌دهیم.
در آخر از تمام مسافران و همسفران در طی این چند سال که حقیقتاً هرکدام به‌نوعی بال پرواز من بودند سپاس گذارم. انشا الله که همیشه سلامت ٬سربلند و پیروز باشید و خرد همیشه همراهتان باشد.
(خداوند نگهدارتان)

 
و طی مراسم باشکوهی ایجنت محترم،مرزبانان، کمک راهنمایان و اعضاء نمایندگی از جناب آقای فنایی تجلیل کردند
نگارش: مسافر امید
تصاویر: مسافر سعید

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی ، آرشیو تصاویر، مناسبت ها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
امید شنبه 9 آبان 1394 00:19
خدا قوت خدمت سالار عزیز
سالار جمعه 8 آبان 1394 13:50
جلسه بسیار عالی و پر انرژی بود.
خیر مقدم خدمت جناب آقای خدامی و تشکر از زحمات آقای فنایی بزرگوار.
خدا قوت خدمت امید و سعید عزیز بابت گزارش و تصاویر عالی.
سعید محسن جمعه 8 آبان 1394 09:52
خیر مقدم به آقای خدامی وتبریک به آقای فنایی خداقوت .امید جان خسته نباشید.فعالیت شما در سایت نشان از سفر خوب شماست.
مجید جمعه 8 آبان 1394 07:48
عرض تبریک وخدا قوت خدمت جناب آقای فنایی
با تشکر از خدمت گذاران وبلاگ شعبه اصفهان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات