خلاصه سی دی های آموزشی ؛ نگاه
دوشنبه 3 مهر 1396 ساعت 15:40 | نوشته ‌شده به دست فرزاد c60 | ( نظرات )

نگاه

خلاصه سی دی "نگاه" از مهندس حسین دژاکام

اگر شما در امورات جاریه هوشیار نباشید به بندهایی می‌رسید که زمان از کف می‌دهید. ما باید به امورات جاری هوشیار باشیم. اگر هوشیار نباشیم زمان را از دست می‌دهیم. اکثر انسان‌ها خوابند، یک سری کارها را به‌صورت خودکار و تکراری انجام می‌دهند! ما باید بیدار شویم، کارهای الآن را اگر بعد انجام بدهیم در آینده برای ما بندی می‌شود و ما را ویران می‌کند.

بنام قدرت مطلق

 یک مبحث از نوشتارها می‌خوانم که مربوط به ۸۴/۶/۴ است و بعد روی آن و مطالب دیگر بحث می‌کنم:

ما در آفریقا بودیم و خوراکی‌های ما هم تمام‌شده بود. یک بومی‌ آمد پیش ما و گفت: من گیاهان آنجا را؛ یعنی آن منطقه‌ای که ما برای تحقیق انتخاب کرده بودیم، می‌شناسم و برای ما می‌خواست که خوراک تهیه کند و چند روزی هم نزد ما بود و ما به خیال آنکه او برای ما غذا تهیه می‌کند، از غذاهای خود به او دادیم. وقتی‌که خوراکی‌های ما تمام شد و به یک محل بسیار بدی رسیده بودیم، ما را رها نمود و رفت.

این داستانی است که سر همه ما می‌آید و شاید آمده است، به‌حساب اینکه کسی پیدا می‌شود و کار ما را درست می‌کند، ما آنچه داریم در اختیار آن فرد قرار می‌دهیم، ولی بعد به مشکلات عدیده‌ای برخورد می‌کنیم.

شما یک گرفتاری اداری داری، یکی پیدا می‌شود و می‌گوید: من آشنا دارم و کلی پول از شما می‌گیرد که کارتان را درست کند و بعد صد درصد کار شمارا خراب‌تر می‌کند و شما به هوای درست شدن کارتان، هیچ اقدامی نمی‌کنید و او، هم پول شمارا گرفته و هم ضرر به شما زده است! یا کسی می‌گوید: تو پول بده، من کار می‌کنم و باهم شریک می‌شویم. کار از من و پول از تو که بارها گفتم این بدترین نوع شراکت است. چون این دو معیار اصلاً قابل‌سنجش باهم نیستند و فوراً به مشکل برمی‌خورید. من خودم در این قضایا ضربه‌های زیادی خوردم. برای درست کردن شرکت، برای مسائل حقوقی و... هم از خویش خوردم و هم از بیگانه.

بزرگ‌ترین جرم انسان این است که بگوید: خدا شریک دارد و این گناه کبیره است و خداوند از شراکت خوشش نمی‌آید. وقتی فقط پول می‌گذارند و شریک می‌شوند، هرکس به‌اندازه پولش سود می‌کند و این حساب‌شده است و قابل‌تقسیم! ولی در مراحل دیگر قابل‌تقسیم نیست. پس در این قضایا دقت کنید. تمام گذشتگان هم در مسئله شراکت ضربه‌هایی خوردند که هنوز بچه‌ها و نوه‌هایشان درگیر هستند. دوتا برادر شصت سال پیش باهم شریک بودند و خانه خریدند، برایشان فرقی نمی‌کرد، الآن مرده‌اند و اختلافات بسیار شدید بین بچه‌ها در مورد سرمایه و مغازه و... وجود دارد. منظورم این است که اگر هرکسی پیشنهادی می‌دهد فوراً قبول نکنید.

ما قدری خوشحال هستیم که قدری در امورات دقت می‌نمایید. ما همه مطالب را پیش‌تر و قبل از وقوع مسائل، برای شما به‌طوری‌که شما ادراک بنمایید، گفته‌ایم. اگر مشکلاتی پیش می‌آید به علت تَمَرُّد از دستور یا آزمایش شخص شماست.

این مربوط به همان بحران سال ۸۴ است که دفتر را پلمپ کردند و در مورد ساختمان به مشکلاتی خوردیم. می‌گوید: ما خوشحالیم که در امورات دقت می‌کنید. ما خیلی مطالب را پیش‌تر گفته بودیم و مثل این مطالب را من خیلی قبل‌تر به شما گفته بودم. ولی ممکن است شما یک ساعت دیگر آن کار را انجام بدهید.

می‌گوید: اگر به مشکل برخوردید؛ یا آموزش‌ها را گوش نکردی و سرپیچی کردی، یا خودت می‌خواستی امتحان کنی. آزموده راه آزمودن خطاست! اگر به مشکل برمی‌خورید به خاطر این است که به حرف‌هایی که می‌زنیم توجه نمی‌کنید. پس مواردی که در حرمت کنگره بیان می‌کنیم را، اگر تمرّد کنید با مشکل مواجه می‌شوید. خودتان هم دوباره آزمایش نکنید.

ما به جهت قوّت شما و پیشرفت کنگره؛ گفته بودیم که امورات مالی را قوام بدهید. درست است؟!

در مسائل آموزش‌وپرورش و یا در مراحل صراط مستقیم، چیزی را که کمتر به آن توجه می‌کنند، مسائل مالی است و حتی گاهی اوقات آن را مسئله منفی می‌نامند. معنویات یعنی گذشتن از مال دنیا و... و این به عقیده من خوب نیست.

انسان باید به مسائل مالی‌اش توجه کند و آن را قوی کند. نباید بی‌پول و بی‌چیز باشد. پول داشته باشد، ولی نه برای فخرفروشی، فخرفروشی چیز زننده‌ای است. در هر زمینه‌ای اگر به مسائل مالی توجه نکنیم با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم. من این مطلب را از روز اول به بچه‌های کنگره می‌گویم و گفتم: پس‌انداز کردن فقط برای انسان‌های پولدار نیست، بلکه پس‌انداز و صرفه‌جویی مال انسان‌های متوسط و فقیر است. ما باید به مسائل مالی توجه کنیم وگرنه هیچ حرکتی نمی‌توانیم انجام دهیم.

ما درگذشته اگر به خزانه خود بیشتر بها می‌دادیم، در اختلافات می‌توانستیم بر مشکلات فائق آییم.

فرق نمی‌کند چه فرد، چه خانواده یا کشور یا... اگر مسائل مالی مرتب داشته باشند می‌توانند خیلی مسائل و مشکلات را حل کنند. وقتی خزانه تأمین باشد، سیستم می‌تواند مشکلاتش را حل کند. من نمی‌گویم همه‌چیز مادیات باشد، ولی مادیات یک‌پایه مهم است. پس اگر پول باشد می‌توان مشکلات را حل کرد و باید به این قضیه در تمام سطوح زندگی‌مان توجه کنیم. خوشبختانه از وقتی گفتم خیلی از بچه‌ها دقت کردند.

همیشه دو گروه به‌ظاهر رفیق و همراه شما هستند. آنانی که هیچ در بساط ندارند. این‌ها در مواقع مشکل جان‌نثارند و...! و گروه بعدی گروه مخلصین که به‌ظاهر آن‌ها هم دو گروه‌اند؛ یکی آنانی که حرف زیاد می‌زنند و اشک زیاد نثار می‌کنند. گروهی که پول نمی‌دهند، فقط حرف می‌زنند و اشک می‌ریزند و کاری هم انجام نمی‌دهند و کسانی که بی‌حرف و بدون زاری عمل می‌کنند، بایستی به این کَسان توجه بشود. یک گروه هم هستند که بدون سروصدا و شعار دادن کار را انجام می‌دهند. این گروه بسیار مؤثر و مهم است. پس در کل یک مثلث شد؛ یک گروه که اشک می‌ریزند، یک گروه که اصلاً چیزی ندارند و یک گروه هم بدون حرف و گلایه کمک می‌کنند. در کنگره هم این گروه برای ما مهم هستند. نکته دیگری که ما در کنگره خیلی باید به آن دقت کنیم؛ باید سعی کنیم در کارهای تبلیغاتی غرق نشویم، تبلیغات ما رهایی و الگوهای ماست. پس کسانی برای ما مهم هستند که حرف کم می‌زنند و عمل می‌کنند.

اگر شما در امورات جاریه هوشیار نباشید به بندهایی می‌رسید که زمان از کف می‌دهید. ما باید به امورات جاری هوشیار باشیم. اگر هوشیار نباشیم زمان را از دست می‌دهیم. اکثر انسان‌ها خوابند، یک سری کارها را به‌صورت خودکار و تکراری انجام می‌دهند! ما باید بیدار شویم، کارهای الآن را اگر بعد انجام بدهیم در آینده برای ما بندی می‌شود و ما را ویران می‌کند. پذیرفتن و ورود به یک کار، بسیار خوب و آسان است. غفلت نکنید، اگر اتفاقی می‌افتد و می‌بینید؛ نگویید انشالله که خوب است، اگر معامله‌ای می‌خواهید انجام بدهید یا کار و تصمیم بزرگ یا... روی آن فکر کنید. ما الآن داریم سرنوشت آینده را می‌نویسیم پس باید هوشیار باشیم.

به کم قانع نشوید شما به رود خروشان که اَنقریب شهر و کشور و سایر ممالک را می‌برد توجه ندارید، اما به یک چشمه یا جویبار که ممکن است هرلحظه مخزنش خشک بشود، بهای گران و گزاف می‌دهید. آیا متوجه شدید چه می‌گویم؟!

می‌گوید: شما به یک رود خروشان عظیم توجه نمی‌کنید، خودتان را درگیر مسائل بی‌اهمیت می‌کنید. به یک نفر می‌گویید: ۵ میلیون بده! به‌راحتی به شما می‌دهد، ولی گاهی اوقات برای ۳ هزار تومان کلی درگیر می‌شوید. در مورد کنگره هم همین را می‌گوید؛ که تو روی بزرگ‌ها حساب کن، نه روی کوچک‌ها!

در فرهنگ ما این‌طوری جاافتاده که اگر با پولدارها نشست کار بدی کرده است. پس این تفکر غلطی است که فلانی طرفدار پولدارهاست و یا فئودال است و...

کسی که کارخانه دارد و پنج هزار نفر را استخدام کرده قابل‌احترام است! باید نگاه منطقی داشته باشیم. نباید رود را رها کنیم و به چشمه‌ای که دو روز دیگر خشک می‌شود، بچسبیم.

نباید این فرهنگ که هر کس پول دارد آدم بد و فاسدی است را قبول کنید. چرا به‌عنوان کارآفرین به آن نگاه نمی‌کنید! کاری به سرمایه‌های غیرمنطقی و حرام و... ندارم، منظورم آن‌هایی است که در صراط مستقیم هستند. باید به اعضایی که کمک مالی می‌کنند احترام بگذاریم، باید تقدیرنامه بدهیم، من فقط تقدیرنامه‌هایی که بالای ۵ میلیون باشد را خودم امضا می‌کنم. خیلی‌ها ممکن است از راه مشروع پول دربیاورند و کاش در کشورمان کارآفرین زیاد داشتیم تا کشور را آباد می‌کردند.

پس مادیات و معنویات باید هر دو باهم باشند. بیشترین علم بین ماست. ما کم عالم و دانشمند نداریم، بیشترین هنر نزد ماست؛ نزد مصرف‌کنندگان مواد مخدر. مردم فکر می‌کنند که معتادها فقط کارتن‌خواب و تزریقی هستند. بیشترین پول بین معتادها است. پای بساط می‌نشینند و معاملات کلان می‌کنند. کلی برج‌ساز داریم که مصرف‌کننده‌اند. قدیم می‌گفتند: تریاک سناتوری! چون مخصوص سناتورها بود. مقام‌ها و منصب‌های مهمی دارند ولی مصرف‌کننده هستند، این‌ها دارند کنگره را مساعدت و یاری می‌دهند.

اگر شما به قوانین شرعی و جاریه توجه بیشتر بنمایید، تصمیماتی خواهید گرفت که با محکم نمودن امور مالی خود و کنگره، هیچ‌گاه درصدد مداخله و یا ضبط نتوانند عمل بنمایند.

می‌گوید: شما در کنگره مسائل شرعی و قوانین جاری کشور را توجه کنید و منابع مالی درست و قانونی جمع کنید. ازنظر من شرعی یعنی کنگره فقط در مسائل مربوط به خودش کار کند؛ یعنی ما نمی‌توانیم برویم و آهن بفروشیم یا زمین یا برنج یا...

پس ما نباید در کار تجاری و بازرگانی و... برویم پس اگر این کارها را بکنیم، هیچ‌کس نمی‌آید مداخله کند و مشکل‌ساز شود؛ زیرا کنگره همیشه بایستی باقی ماند. کنگره باید همیشه باقی بماند و خواهد ماند اگر با انسان‌های لایق اداره بشود و شما هم اگر مسائل مالی و دغدغه دیگری نداشته باشید. می‌توانی به‌کل خانواده خودت و کنگره و امور نشر بپردازی.

بنابراین کل صحبت بر این شد که اولاً در کل مسائل باید به امور مالی توجه کنیم. مسائل مالی و معنوی هر دوبه‌یک اندازه ارزشمند هستند. هر دوتا، دو طرف یک سکه‌اند. اگر سکه‌ای داشته باشید که یک‌طرف آن سفید باشد و یک‌طرفش نقش داشته باشد، آن سکه را هیچ‌کس قبول نمی‌کند، باید دو طرفش باشد، زندگی انسان هم همین‌طور است؛ یک‌طرف مادی و طرف دیگر معنوی است. باید هر دو باهم باشد تا ارزشمند باشد؛ و مسئله دیگر باید منابع مالی کنگره را خیلی قوی کنیم.


نگارش و ویرایش : مسافر فرزاد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات