خلاصه سی دی های آموزشی ؛ رود
شنبه 15 مهر 1396 ساعت 17:59 | نوشته ‌شده به دست اشکان C60 | ( نظرات )

رود

خلاصه سی دی "رود" از مهندس حسین دژاکام


مسیر هر انسانی که طی طریق می‌کند، این مسیری است که از روز الست شروع‌شده است و آن دارد این مسیر را تعین می‌کند و در آن مسیر قرار می‌گیرد.

به نام قدرت مطلق

به‌طورکلی ما در کنگره نگاهی نداریم که همیشه یک‌طرف سکه را نگاه کنیم و سعی می‌کنیم که دو طرف سکه را نگاه کنیم و دوباره در کنگره فرامی‌گیریم و در آموزش‌ها می‌آموزیم که دنیا را از سوراخ کلید نگاه نکنیم و وقتی اتاقی را از سوراخ کلید نگاه می‌کنیم،  فقط یک قسمت خاصی از اتاق را نگاه می‌کنیم و بقیه را نمی‌بینیم ما نه‌تنها از سوراخ کلید نگاه نمی‌کنیم، بلکه  می‌خواهیم در اتاق را بازکنیم  و  وقتی هم نگاه می‌کنیم، می‌خواهیم یک دید 360 درجه داشته باشیم.

یعنی تمام ابعاد محیط و تمام موضوعات مدنظر ما باشد. فقط یک موضوع مدنظر ما نباشد. خیلی از انسان‌ها هستند که انسان را فقط از یک بعد و از یک زاویه می‌بینند و خیال می‌کنند که اگر به یک بعد نزدیک شوند باید از بعد دیگری جدا شوند یعنی می‌گویند اگر ما به عشق نزدیک شویم، طبیعتاً باید از عقل فاصله بگیریم، یا اگر به عقل نزدیک شویم، باید از عشق فاصله بگیریم  و یا اگر به معنویات نزدیک شویم،  باید از مادیات فاصله بگیریم. درصورتی‌که اصلاً این‌طور نیست چون مادیات و معنویات دو طرف یک سکه هستند و این دو لازم و ملزوم هم هستند انسان نمی‌تواند فقط یکی را انتخاب کند و دیگری را فدا کند.

مثل این است که اگر پدرت را دوست داری باید از مادرت فاصله بگیری، ما باید همه را به‌صورت کلی نگاه کنیم در غیر این صورت گرفتار بیماری‌های امروزی می‌شویم مثلاً فردی زخم معده دارد، متخصص نگاه می‌کند و تمام قدرتش را بکار می‌برد تا زخم معده را درمان کند. شربت مخصوص می‌دهد و زخم معده درست می‌شود. درصورتی‌که چند وقت دیگر از طرف دیگر معده بیرون می‌زند در زخم معده عامل موضوع دیگری است و عامل هنوز هست.

این یعنی نگاه کردن از یک زاویه به یک موضوع خاص و 360 درجه نگاه نکرده است.

یک موقع است دست ما با چاقو بریده می‌شود و فقط باید زخم را درست کرد چون عامل چاقو بوده است. ولی معده اگر زخم شد، باز زخم دست و زخم سوختگی فرق می‌کند، عامل زخم معده یا باید اسید معده غلیظ باشد یا زیاد ترشح می‌شود یا موقعی که معده خالی است بازهم اسید ترشح می‌شود.

باید ما برویم و آن عامل را از بین ببریم، این یعنی نگاه 360 درجه، مثل نگاهی که به اعتیاددارند.

فقط می‌خواهند مواد را قطع کنند، آن عامل که ناقل عصبی و سیستم بیوشیمی است را اصلاً در نظر نمی‌گیرند.

گفتیم در جریان زندگی که همه ما مشغول هستیم هر اتفاقی می‌افتد تحت یک مثلی است که سه ضلع دارد:

1-خواست 2-تقدیر 3- فرمان الهی

تحت پرتو این سه ضلع هر چیزی انجام می‌گیرد.

ما نمی‌گوییم انسان‌های هستیم که جبری هستیم و همیشه روی پیشانی ما از بدو تولد سرنوشت ما نوشته‌شده است تا خداوند نخواهد برگی از درخت نمی‌افتد و هر کاری انجام می‌دهیم، اراده خداوند است و ما هیچ اختیاری از خودمان نداریم!

نه این‌طور نیست خواست، تقدیر، فرمان هم وجود دارد.

خواست امروز، تقدیر فرداست.

 امروز شروع می‌کنیم، گاه‌گاهی هروئین می‌کشیم تقدیر فردای ما یک فرد هروئینی است!

باوجوداینکه می‌گوییم همه‌چیز خواست ماست، مطالب دیگری هم هست.

ما می‌گوییم،  خداوند ما را از بزرگ‌ترین دشمن خودمان که جهل و نادانی ما هست نجات بدهد. ممکن است هزارتا دشمن دیگر هم باشد خواست و تقدیر هست کنار این دو فرمان الهی نیز وجود دارد.

«خوشحالیم که به یک‌یک کارها به تفکر و تعمق بیشتری می‌رسیم و از چندی پیش  به مسائلی پی بردید و به آنچه می‌گذرد توجه بیشتری مبذول بدارید.»

وقتی وارد سیستم کنگره برای درمان اعتیاد و اصلاح رفتار و کردارمان می‌شویم، برای تمام‌کارهای که انجام می‌دهیم باید تفکر و تعمق باشد. چون وادی اول ما تفکر است و به مسائلی پی بردید یعنی همین؛

پی بردیم که با تفکر ساختارها آغاز می‌شود، پی بردیم که در مسائل حیاتی مسئولیت دادن به خداوند یعنی سلب مسئولیت از خویش پی بردیم حقیقت در اعمال و ادامه نقاب از رخ برمی‌گیرد آموختیم که با نادان سخن مگویید و هر چه اتفاق می‌افتد به آن توجه می‌کنیم.

«رودی که در جریان است، این فقط رود نیست که بایستی مراقبت از خود نماید و در مسیر سنگی یا کلوخی و یا هر چیزی که به فکرت هم نمی‌گنجد درون آن پرتاب می‌نمایند.»

در مسیر ممکن است کسی سنگی در رودخانه بیندازد و ممکن است چیزی در رودخانه پرتاب شود و رود فقط نمی‌تواند مراقب خودش باشد.

ما هم همین‌طور هستیم،  زندگی و شرایط ما فقط این نیست که ما از خودمان مراقبت کنیم،  یعنی یک‌بعدی نگاه نمی‌کنیم باید ابعاد دیگر را در نظر بگیریم.

«بعضی وقت‌ها در ادامه آب بدون هیچ مسئله غیره به زلالی می‌رسد اما بیشتر اوقات در طول ادامه این‌طور نمی‌شود میدانی چه می‌گوییم حالا حتی ممکن است در کنار مبدأ آب‌سیاهی از اعماق کوهی بسیار ناپیدا وارد بستر رود گردد و یا در صد قدمی یا چند کیلومتری هیچ‌گاه نمی‌توان غافل شوید»

ممکن است رود می‌رود یک سیاهی در مبدأ که پیدا نیست وارد رودخانه شود یک آب فاضلابی که اصلاً معلوم نیست پس اگر مسئله‌ای پیش می‌آید نگران نباشید و این‌ها البته حکمت الهی است و دائماً باید در مسیر زندگی از زندگی‌مان مراقبت کنیم

«وقتی برای ادامه این مسیر جایگاهی مطمئن ایجاد گردد کمتر آسیب می‌پذیرد»

ما اگر بیاییم برای مسیر رودخانه یک جایگاه مطمئنی درست کنیم، کمتر آسیب می‌بیند.

مثلاً در مسیر رودخانه حصار بکشیم، یا کانال درست کنیم، منظور این است که ما هم برای این‌که مسیر زندگی‌مان دست‌خوش اتفاقات ناگوار نشود باید دائماً از مسیر زندگی مراقبت کنیم.

«البته ما راه را نمایانگر همه تلاش‌ها از روز الست می‌دانیم.  وقتی محکم و استوار بگردید دیگر به مسائلی که برای کل پیش می‌آید راه‌حل کلی هم پیش، پیش دارید زیرا با چشمان کاملاً باز و بصیرتی بالا به آنچه اتفاق می‌افتد و یا آنچه قرار است ببینید و یا نبینید اشراف بیابید»

این جمله کلیدی است، یعنی مسیر هر انسانی که طی طریق می‌کند، این مسیری است که از روز الست شروع‌شده است و آن دارد این مسیر را تعین می‌کند و در آن مسیر قرار می‌گیرد.

مسئله بعدی انسان‌های هستند که هر مسئله‌ای را می‌پذیرند می‌گوییم حشیش بکشیم، می‌گوید بکشیم، می‌گوییم برویم می‌گویید برویم یعنی تابع همه‌چیز است.

انسان‌های هم هستند محکم و استوار هر چیزی اتفاق می‌افتد روی آن تفکر می‌کنند و هر چیزی را نمی‌پذیرند چون تصمیم را باید خودشان بگیرند.

محکم و استوار شدن به حرف نیست. مثل این‌که بگوییم، من تصمیم می‌گیرم از امروز قهرمان کشتی در جهان شوم! باید یک پروسه را طی کنیم و ذره‌ذره به آن قدرت برسیم.

«می‌دانید همیشه توطئه کنندگان، هرچند بسیار حساب‌شده عمل نمایند، اما در مقابل خداوند تبارک‌وتعالی بسیار احمق جلوه می‌نماید و نیروهای خودتان را بیهوده خرج ننماید زیرابه یاری کارهای بایست انجام گردد وظیفه و تکلیف ناتمام است.»

نیروهای هر انسانی مثل پول انسان است بیهوده خرج نکنید، وقت را بیهوده خرج نکنید، جایی مصرف کنید که ارزش داشته  باشد.

زمان در محدوده جهان دیگر اهمیتی ندارد، یا به گونه دیگری است، حیات مادی چون فلز بسیار ارزشمند است. کسانی که در تردد هستند، در کل اداره امورات و احداث یک نظامیه یا دانشگاه بنیادی را می‌نهید که پیشینیان آن را انجام داده بودند و برای سالم نمودن انسان‌ها بخش‌های مختلفی بکار می‌گیرید که مکانش آماده‌شده و انسان‌ها را به جهت احیای دوباره یاری می‌رساند.

تو بدون سپر و شمشیر می‌جنگی برخلاف آنچه فکر می‌کنی،  جنگجو نیستی و نمی‌خواهی که جنگ نمایی؛ چه جنگی بالاتر از جنگ عقاید و این بزرگ‌ترین تلاش و کوشش توست و این جنگ تابع دستور ما نیست. بلکه تابع فرمان توست اگر امواج دریا کمتر بالا و پایین برود، مقصر اصلی کشتی‌های که در تردد هستند، نیستند.

بلکه به مسائل دیگری ارتباط دارد که تو می‌دانی اگر این سد را بردارید، بایستی عملیاتی انجام شود که بازهم خود می‌دانید، بایستی بگوییم که تو را صبری است و همین‌طور نیرویی که در ادامه حتماً این سد باز می‌شود.

حتی اگر این سد را آن‌کسانی که در ادامه راحت می‌خواهد برای؛ این راه عظیم مشکل بنماید حقیقت در اعمال و ادامه نقاب از رخ برمی‌دارد و این مسائل نباید شمارا ناراحت کند ولی در آنچه مقدر است خواست و ایمان قوی شما این تقدیر را می‌شکند و به آنچه می‌خواهی؛ خواهی رسید.

اگر ما جنگ را بکار می‌بریم،  این‌طور تصور ننمایید که می‌گوییم، صلاح در دست بگیرید و آدم بکشید.

خیر اگر انسانی می‌خواهد نادان و ناآگاه بماند و توان شمارا بگیرد و ظاهراً نماز جمعه و جماعت انجام می‌دهد ولی فقط از نماز دولا و راست شدن را انجام می‌دهد آیا فایده‌ای دارد؟

 

 به قلم مسافر : امیر

منبع : وبلاگ لژیون کمک راهنما رضا

وبرایش : مسافر فرزاد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر مهران سه شنبه 25 مهر 1396 23:24
سلام
خداقوت به شما عزیزان خدمتگذار در سایت
دستمریزاد
مرتضی مسافر یکشنبه 16 مهر 1396 15:09
تشکر فراوان از زحمات شما
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات