مقاله ؛ کنگره 60 و شربت OT
یکشنبه 15 بهمن 1396 ساعت 14:13 | نوشته ‌شده به دست منصور c60 | ( نظرات )
تاریخچه ورود شربت OT به کنگره0 6

 به قلم کمک راهنما مسافر سعید


داروی OT به همراه روش DST و کلاس‌های جهان‌بینی کنگره 60 هر سه‌به‌یک اندازه در درمان افراد تأثیر گذاشته

خداوند را سپاس بعد از 10 سال کار کنگره 60 با داروی تریاک برای نجات انسان‌های در حال غرق به جایگاهی رسیدیم که توانستیم ثابت کنیم تریاک بهترین، کامل‌ترین، کم‌خطرترین و کم‌هزینه‌ترین دارو برای درمان هر نوع ماده مخدر است و بعد از بررسی ده سال تجربه درمان اعتیاد در کنگره 60 محققین و مسئولین ستاد مبارزه با مواد مخدر بر این شدند که داروی OT را به‌صورت پایلوت وارد میدان درمان کنند.

با محوریت چند مرکز این دارو شروع به کارکرد، یکی از این مراکز کنگره 60 بود که لازم است بگوییم تنها نتیجه موفقیت‌آمیز در کنگره 60 حاصل شد.

 اولین بار آقای دکتر مکری جلسه‌ای در مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران تشکیل دادند که در جلسه آقای مهندس دژاکام به همراه چند تن از کمک راهنمایان حضور داشتند. آقای دکتر مکری فرمودند: شربت OT قبلاً در چند مرکز ارائه‌شده اما جواب نگرفته است و تصمیم گرفتند OT را در اختیار آقای مهندس و کنگره 60 قرار دهند.

 برای شروع باید تبدیلات را یاد می‌گرفتیم؟ یعنی اینکه هر یک گرم تریاک معادل چند CC شربت OT است.

 با اطلاعاتی که کسب کردیم متوجه شدیم در 1000CC شربت 100 گرم تریاک موجود است و یا هر 10CC OT دارای 1 گرم تریاک است. لازم به ذکر است مقدار تریاک موجود در شربت OT 10 درصد است.

  درمان، با شربت OT در کنگره 60 شروع شد و با عنوان آزمون اول 50 نفر و پایلوت دوم 1000 نفر از طرف کنگره 60 جهت دریافت شربت OT معرفی شدند و تقریباً تمام مشاهدات و اطلاعات و یا تغییرات افراد را از دوره اول پایلوت سال 86 در پرونده‌هایی به نام ISAP در مرکز ملی مطالعات اعتیاد نگهداری می‌کردند و چون مسئولیت انجام خدمات مربوط به OT در کنگره 60 بود، دقیقاً وقتی مسافران برای روز اول مراجعه می‌کردند از آن‌ها تست به عمل می‌آوردند تا ثابت شود آن‌ها مصرف‌کننده مواد مخدر هستند. در هر سه ماه این پرونده تکرار می‌شد و تمام سؤالاتی که در پرونده اشخاص تحت درمان بود مربوط به این بود که با تیپر شدن داروی OT در طول سفر چه اتفاقاتی برای شخص می‌افتد. البته اتفاقاتی که برای مسافران کنگره 60 در این زمینه می‌افتد همه در مسیر بهبودی بود. حتی یکسری از مسافران بیماری‌های مادر زادی داشتند که در طول سفر رو به بهبود رفته بود.

  ناگفته نماند داروی OT به همراه روش DST و کلاس‌های جهان‌بینی کنگره 60 هر سه‌به‌یک اندازه در درمان افراد تأثیر گذاشته بود. در ابتدا جهت دریافت شربت OT یکسری مشکلات پیش روی ما بود. مثلاً مسئولین مرکز ملی اعتیاد اعتقاد بر این داشتند که افراد برای دریافت دارو باید به‌صورت روزانه مراجعه کنند، اما چون روش کنگره اعتقاد بر این داشت که دارو باید به‌صورت TDS استفاده شود، با این موضوع مخالفت شد. تا مسافران برای دریافت OT میل و رغبت نشان دهند. با صحبت‌ها و رایزنی‌هایی که آقای مهندس دژاکام کردند قرار بر این شد که مسافران داروی خود را به‌صورت هفته‌ای دریافت کنند. البته نکاتی دیگری هم از روزهای اول در مورد دریافت دارو رعایت شد. به‌عنوان‌مثال در یک روز و ساعت مشخص، بیماران کنگره 60 به مرکز ملی اعتیاد مراجعه کنند. دلیل این کار هم این بود که نظم موجود در کنگره 60 در مراجعه اعضاء کنگره به مرکز ملی مطالعات هم نمود پیدا کند و خوشبختانه همین‌طور هم شد.

  قرار بر این شد به علت اینکه کنگره 60 در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده بود که مصرف روزانه بیشتر از 5/1 گرم تریاک خوراکی بار درمانی نداشته و حتی موجب تخریب بیشتر هم می‌شود. به مراجعین کنگره 60 در مرکز ملی مطالعات اعتیاد بیشتر از روزانه CC17 شربت تحویل نشود (CC17 شربت تقریباً معادل 5/1 گرم تریاک است) با به‌کارگیری آموزش‌های زیر بنایی کنگره 60 و نظم ذکرشده در مراجعه افراد به مرکز ملی مطالعات اعتیاد بعد مدتی کارکنان و مسئولین این مرکز بیان می‌کردند که مسافران کنگره 60 بهترین مراجعه‌کنندگان این مرکز بوده و هیچ‌گونه تشابهی ازنظر رفتاری و برخوردی با افراد مصرف‌کننده مواد ندارند بااینکه خود دستاورد بسیار بزرگی بود که بودن رهنمودهای آقای مهندس دژاکام و مسئولین OT کنگره 60 و همکاری مسافرین امکان‌پذیر نبود.

  در ابتدا جهت مصرف شربت OT از طرف مسئولین مربوطه پیشنهاد شد از قاشق استفاده شود اما بعد از بررسی‌های لازم در این زمینه و لزوم دقت بیشتر در روز (مقدار) مصرفی در هر وعده جهت اندازه‌گیری دقیق‌تر از سرنگ استفاده شود. از پایلوت 50 نفر اول حدوداً 13 نفر و از پایلوت 1000 نفر دوم حدوداً بالغ‌بر 600 نفر به درمان رسیدند و فالوآپ (پیگیری آزمایش‌های دوره‌ای) آن‌ها در مرکز ملی مطالعات اعتیاد موجود است.

 مواد تشکیل‌دهنده شربت اپیوم

  LAUDANUM تنتور افیون و یا شربت تریاک، یکی از داروهای گیاهی ساخته‌شده الکلی است که شامل حدوداً 10 درصد پودر تریاک، معادل 1 درصد مرفین است رنگ آن قرمز مایل به قهوه‌ای بوده و طعم آن بسیار تلخ است. مخلوط افیون شامل تمامی آلکالوئیدهای تریاک، مرفین و کدئین می‌شود. به دلیل غلظت مرفین بالا، مخلوط افیون به‌عنوان یک ماده مخدر مورداستفاده قرار می‌گرفته است. اگرچه در طول تاریخ این ماده برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه سردرد و سرفه مورداستفاده بوده است.

 

 ازآنجایی‌که این شربت تمامی آلکالوئیدهای تریاک را دارا می‌باشد به نام تریاک نیز شناخته می‌شود. لادانوم به‌صورت دارو در آمریکا و در انگلستان توسط پزشکان تجویز می‌شود. هرچه مصرف این دارو، اکنون محدود به کنترل و درمان بیماری اسهال، کم کردن درد و کم کردن اثرات قطع مصرف در نوزادان به دنیا آمده از مادران مصرف‌کننده هروئین و دیگر مواد مخدر است. سازمان غذا و دارو (FDA) اخیراً اعلام کرده است که میزان در دسترس بودن داروی اپیوم تینکچر در آمریکا دچار مخاطره شده است. پاراسلسوس PARACELSUS 1493 یک کیمیاگر که در اتریش شهر سالزبورگ متولد شد اولین شخص بود که متوجه شد که آلکالوئیدهای تریاک در الکل بسیار بهتر از آب حل می‌شوند. با توجه به تجربه‌های زیادی که در محلول‌های تریاک داشت به محلول OT دست‌یافت که به‌عنوان تعدیل‌کننده درد به کاربرد. او این محلول را لادانوم LAUDANUM نامید. واژه لادانوم برای تمامی محلول‌هایی که دارای الکل و تریاک می‌باشد به کار می‌رود. لادانوم ساخته‌شده توسط پاراسلسوس از تمامی شربت‌های تریاک قرن 17 متفاوت بود. تا قرن 19 لادانوم برای تسکین درد و به‌عنوان داروی خواب‌آور در بسیاری از داروها مورداستفاده قرار گرفت. در قرن 20 اعتیادآور بودن تریاک و مشتقاتش بیشتر فهمیده شد و موردتوجه قرار گرفت و محدودیت‌هایی برای استفاده از آن اعمال شد. بعدازآن وجود برچسب برای داروهای شامل مواد افیونی اجباری شد. تا آن تاریخ‌مصرف داروهای شامل مواد افیونی تا 33 درصد کاهش یافت. در اواخر قرن 20 استفاده از داروی لادانوم مخصوصاً برای درمان اسهال شدید مورداستفاده قرار می‌گرفت. این دارو امروزه بدون برچسب به‌عنوان تسکین‌دهنده درد و برطرف‌کننده اثرات قطع ناگهانی مصرف مواد مخدر در آمریکا مورداستفاده قرار می‌گیرد. تاریخچه استفاده از شربت تریاک در درمان اعتیاد

 شربت تریاک OT یا به انگلیسی OPIUM TINCTURE در سال 1390 توسط مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران با همکاری جمعیت احیای انسانی کنگره 60(درمان اعتیاد) پروتکل درمان اعتیاد با داروهای آگونیست را اجرا کرد که در طی چند مرحله و با موفقیت 5000 مصرف‌کننده مواد مخدر افیونی با روش DST و داروی شربت تریاک در طی 11 ماه به درمان کامل رسیدند. هم‌اکنون در ایران کلینیک‌های درمان اعتیاد در کنار متادون، شربت تریاک را به‌عنوان داروی درمانی معتادان استفاده می‌شود.

 به قلم کمک راهنما مسافر سعید

 نگارش: مسافر منصور

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات