مقاله وادی پنجم
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 21:21 | نوشته ‌شده به دست رضا امینی | ( نظرات )

به یاد داریم که وادی اول، وادی تفکر بود. با آغاز سفر دورنی، اندیشیدن را به صورت درست و جدی شروع کردیم،

Image result for ‫وادی پنجم کنگره شصت‬‎
در ادامه مطلب بخوانید ...
 

درباره وادی پنجم

دگر به پنج رسید وادی به گوش آویزید

سفر به رفتن است نه فکر محض، برخیزید

به یاد داریم که وادی اول، وادی تفکر بود. با آغاز سفر دورنی، اندیشیدن را به صورت درست و جدی شروع کردیم، به گذشته و آنچه انجام داده بودیم  نیک اندیشه کردیم و قرار بر این شد که برای سفر خود برنامه بریزیم تا بتوانیم صحیح و سالم به مقصد برسیم. در وادی دوم آموختیم چگونه نا امیدی را کنار بگذاریم چرا که هیچ کدام از ما به هیچ نیستیم و هر کسی به جهتی پا در این عالم نهاده است. در وادی سوم و چهارم مسئولیت پذیری را یادگرفتیم و اینکه با وارد شدن به جهان روشنایی و پذیرش مسئولیت، خداوند به ما کمک خواهد کرد اما مسئولیت اصلی به عهده خود ماست. حال در این وادی می خواهیم وارد عمل شویم چرا که تمام دانسته ها و برنامه­ها تا زمانی که عملی و اجرایی نشوند هیچ فایده ای ندارند. اما چگونه باید وارد مرحله عملیاتی برنامه هایمان شویم؟ کاملا مشخص است که پیش از انجام هر چیز باید بوسیله تفکر، ساختارهای فکری یک کار را به وجود آوریم به این صورت که تمام مراحل انجام کار را از ابتدا تا انتها در ذهن خودمان برنامه ریزی کنیم. شاید بپرسید: خوب ما بارها برای انجام امور مختلف این عملیات ذهنی را انجام داده­ایم و برنامه­ریزی کرده­ایم اما هیچگاه برنامه ما عملی نشده است و به مرحله اجرا نرسیده است پس مشکل چیست و چگونه باید ساختارهای ذهنی را به اجرا

دربیاوریم

برای باز کردن این قفل، کلیدی وجود دارد که در صفحه 35 کتاب در اختیار ما قرار گرفته است. انسان در جهان­های مختلفی زندگی می­کند و این جهان­ها بر یکدیگر تاثیر دارند. ما در جهان ذهن، ساختارهایی را برای عملیاتی کردن تشکیل دادیم اما این ساختارها نمی توانند به عنوان یک عمل در جهان خاکی به اجرا در بیایند چرا که ما از جهان­های دیگری که در آنها هم اکنون زندگی می کنیم و بر زندگی ما در جهان خاکی اثرگذار هستند غافل شده­ایم. جهان­هایی که مربوط به صور پنهان ماست. جهانی که در آن ترس­ها، ناامیدی­ها، اضطراب­ها و انواع و اقسام چیزهای منفی، وجود مارا احاطه کرده اند و اجازه نمی دهند ساختارها از جهان ذهن وارد جهان خاکی شوند. کلید این قفل در این است که ابتدا آن امور منفی را حل کنیم و از بند آنها رها شویم تا بتوانیم ساختارهای فکری را عملیاتی کنیم. اما با گشودن قفل توسط این کلید، قفل دیگری سر بر می آورد. چگونه در صور پنهان این اضطراب­ها، ترس­ها و مسائل منفی را حل کنیم؟  کلید این قفل نیز در صفحه 37 کتاب در اختیار ما قرار گرفته است. تزکیه و تصفیه بواسطه طی کردن پله­های هفت­گانه، کلید حل این معما است. یعنی چنانچه شروع کنیم پله­ها را به مرور زمان طی کنیم به آرامش و تعادلی در صور پنهان خویش می­رسیم که این آرامش کمک می­کند ساختارهای فکری را به اجرا دربیاوریم.

پله اول:  برگشت از ضد ارزش­ها: ابتدا باید ضد ارزش­ها را بشناسیم و ببینیم مرتکب چه ضد ارزش­هایی هستیم. سپس از آنها دوری نماییم و انجام آنها را متوقف کنیم. شاید تا پیش از این که ارتباط جهان­ها را درک کنیم و این کلیدها را بدست آوریم نمی­فهمیدیم الفاظ رکیک را بکار بردن چه ارتباطی به درمان اعتیاد دارد اما اکنون می دانیم اگر کسی برنامه­ریزی کرده­است تا اعتیاد خودش را درمان کند، تا وقتی که کارهای ضدارزشی را کنار نگذارد موفق به اجرایی کردن این برنامه نمی­شود.

پله دوم:  خودداری: هر کدام از ما در طول این سالهای زندگی برای خود شغلی دست و پا کرده­ایم و مهارت­هایی داریم. سالهاست مشغول انجام دادن کارها و شغل خود هستیم و اشتغال­های مختلف به ما اجازه نداده است درمورد ضدارزشها و مسائل مرتبط با آن مطالعه کنیم، بیاموزیم و آگاهی کسب کنیم. به همین دلیل ممکن است تمام کارهای ضدارزشی را ندانیم و در بسیاری از موارد نتوانیم تشخیص دهیم فلان کار درست است یا نادرست. در این گونه موارد، عقل حکم می کند تا وقتی اطلاعات دقیقی در آن مورد پیدا نکرده­ایم جانب احتیاط را رعایت کنیم و از انجام آن عمل خودداری کنیم.

پله سوم:  قناعت: برای اینکه بتوانیم با آرامش به امورات مختلف خود بپردازیم یکی از مسائل مهم، مسائل مالی است. بنابراین چاره ای باید اندیشید تا مشکلات مالی در حال و آینده نتواند برنامه­های مارا تحت تاثیر قرار دهد به این صورت که از طبیعت بیاموزیم با حداقل امکانات حداکثر بهره­وری را داشته باشیم.

پله چهارم: صبر: گذشت زمان ممکن است شخص مسافر را از طی نموندن مسیر خسته کند. اما مسافر باید بداند بدون طی شدن 9 ماه جنین کامل نمی­شود. هرکاری زمان مخصوص به خودش را دارد و با صبر و حوصله باید به امورات پرداخت تا نتیجه مورد­نظر حاصل شود.

پله پنجم: تجسس، قضاوت،غیبت: دانستیم که در جهان های مختلفی در حال زندگی هستیم که این جهان­ها بر هم تاثیرگذارند. حال اگر به جای پرداختن به هدف و انجام کارهای لازم، ذهن و قلبمان را مشغول تجسس و فضولی در کارهای دیگران کنیم، درباره انسان­های دیگر قضاوت کنیم و مشغول غیبت کردن از آنها شویم آشفتگی ذهنی و تخریبی که این کارها در صور پنهان ما دارد اجازه نمی­دهد تمرکز ما بر کار خودمان باشد و لذا به نتیجه نمی­رسیم.

پله ششم: پس­انداز: آینده­نگری یکی از مهمترین فاکتورهای انجام عمل است و پس­انداز مانند بیمه­ای است که ما را در مقابل اتفاقات پیش­بینی نشده بیمه می کند. پس اگرچه با پس­انداز درصد کمی از آنچه داریم را در زمان حال استفاده نمی­کنیم و کنار می گذاریم اما در عوض تا حد زیادی رسیدنمان به مقصد تضمین می­شود. حالا باید ببینیم و بیاندیشیم کدام با ارزش­تر است؟

پله هفتم: توکل، رضا، تسلیم: این سه­گانه، مراحلی هستند که یک سالک آنها را طی می­کند تا به مرتبه نفس مطمئنه برسد و تبدیل به انسان کامل گردد. اما هرکسی در هر سفر درونی و معنوی چنانچه بتواند به یکی یا تمام این مراحل دست یابد سفرش بسیار امن و آسان خواهد شد. چرا که شخصی که به قدرت مطلق توکل می­کند، درون او مملو از آرامش می­شود و نگرانی­ها که می­توانند مانع حرکت او شوند به کلی محو و نابود می­شوند. مرحله رضا مرحله­ای است که شخص با خودسازی و تزکیه نفس به این جا می­رسد که هر آنچه برایش پیش می­آید نه تنها او را نگران نمی­کند بلکه با تمام وجود خشنود است و مرحله تسلیم که از آنِ مقرّبین است مرحله­ای است که شخص خواسته­ای جز آنچه خداوند بخواهد ندارد.

مسافر مجتبی- لژیون 19


ویرایش:مسافر امیر

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic