کارگاه آموزشی خصوصی همسفران؛ یکشنبه 1394/10/20
دوشنبه 21 دی 1394 ساعت 21:58 | نوشته ‌شده به دست شهرزاد c60 | ( نظرات )

یکشنبه مورخ 20 دی‌ماه 1394 جلسه اول از دور بیست و هفتم کارگاه‌های آموزشی خصوصی همسفران کنگره 60 شعبه سلمان فارسی اصفهان به نگهبانی خانم فاطمه دبیری خانم الهام استادی خانم ریحانه با دستور جلسه: " وادی پنجم و تأثیر آن روی من" رأس ساعت 15 آغاز به کار نمود.

استاد محترم چنین فرمودند:

 خدا را شکر که یک‌بار دیگر در جایگاه خدمت به عزیزان قرار گرفتم انشا الله که خداوند توفیق بدهد که همیشه و در همه‌جا و در هر جایگاهی بتوانیم خدمتگزار خلق باشیم. تشکر می‌کنم از نگهبان عزیز که اجازه خدمت را به من دادند. یک تبریک ویژه هم می‌گویم به مرزبانان جدید که پنجشنبه گذشته شال گرفتند برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم. جایگاه مرزبانی، جایگاه رفیعی است و به قول آقای مهندس راه رفتن روی گدازه‌های آتش است انشا الله که خداوند به عزیزان کمک کند تا مدت‌زمانی را که به آن‌ها اجازه خدمت داده‌شده بتوانند با عمل سالمشان به بهترین نحو ممکن بگذرانند.


در جهان ما تفکر قدرت مطلق حل نیست بلکه توأم با رفتن و رسیدن، آن را کامل می‌نماید. ما وقتی وارد کنگره شدیم با آموزش‌هایی روبرو شدیم که یکی از این آموزش‌ها، وادی‌ها بودند. وادی‌ها را یک‌به‌یک، پشت سر هم انجام دادیم تا رسیدیم به وادی عشق و دوباره برگشتیم به وادی تفکر، از وادی اول تا چهارم در وادی تفکر بودیم. به ما یاد داده شد که چگونه تفکر کنیم؟ در مورد چه چیزی تفکر کنیم؟ ... در مشکلات و سختی‌ها ناامید نشویم و به حرکت خودمان ادامه بدهیم؛ بدانیم که هر مشکلی اگر وجود دارد مسئولش خودمان هستیم و خودمان باید بازپرداختش را بدهیم و بتوانیم از آن مشکل رها شویم؛ به ما یاد داده شد که مسئولیت کار خودمان را بر گردن خداوند نیندازیم ... تقدیر ما بوده، نتیجه اعمال ما بوده که الآن در این شرایط قرارگرفته‌ایم. این‌ها را آموزش دیدیم و حال که می‌خواهیم وارد وادی پنجم شویم به ما می‌گویند: دیگر فکر کردن کافی است؛ باید شروع کنی به حرکت کردن، باید تلاش خود را بیشتر کنی...

در مورد سه جهان صحبت شده؛ جهان خاکی که ما داریم الآن در آن زندگی می‌کنیم. جهان خواب؛ تمام افراد در یک مدت‌زمانی در جهان خواب قرار می‌گیرند و در آنجا اختیار خاصی ندارند و طوری که برایشان مقدّر شده به مکان‌هایی سفر می‌کنند. جهان بعدی، جهان ذهن است که فوق‌العاده قدرتمند است یعنی در جهان ذهن ما می‌توانیم شو شود را که مقداری از آن از خداوند به ما رسیده؛ واقعاً می‌توانیم لمس کنیم. مثلاً من در یک‌لحظه در همین جلسه می‌توانم فکر کنم که یک شیر بزرگ در جلسه حضور دارد یعنی این‌قدر جهان ذهن قدرتمند است که تا من می‌گویم شو، شود در آن اتفاق می‌افتد؛ اما حالا اگر بخواهیم از ساختار فکرمان به ساختار عمل برسیم باید یک سری مراحل را پشت سر بگذرانیم یعنی به همین راحتی من نمی‌توانم شو شود جهان ذهنم را تبدیل به واقعیت کنم. اگر قرار باشد از جهان ذهن به جهان عمل برسم و برسم به آن هدف و خواسته‌ای که واقعاً در درونم وجود دارد باید سعی کنم یک سری تغییراتی را در درون خودم ایجاد کنم. حال، این تغییرات چیست؟ این تغییرات، تزکیه، پالایش و تسویه‌ای هست که من در درون خودم انجام می‌دهم. این تزکیه و پالایش چگونه اتفاق می‌افتد؟ یک سری راهکارهایی در وادی پنجم گفته‌شده که باید آن‌ها را انجام دهیم تا بتوانیم برسیم به آن خواسته موردنظر که برایمان اتفاق بیفتد. این پلّه‌ها عبارت‌اند از:


  • بازگشت از ضد ارزش‌ها:
خداوند در کلام‌الله می‌فرماید: من توبه را برای شما انسان‌ها قراردادم. زمانی که انسانی متوجه می‌شود که کارش اشتباه است؛ جرقه‌ای در درونش خورده می‌شود؛ اجازه بازگشت به او داده می‌شود اما این بدین معنا نیست که من سربالا کنم به‌طرف آسمان و بگویم خدایا مرا ببخش و دیگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد! نه ... وقتی آن جرقه در من به وجود آمد که من مسیر را اشتباه آمده‌ام؛ حالا باید چه کنم؟ باید برگردم تا برسم به جاده اصلی، باید بازپرداخت آن اشتباهم را بدهم؛ باید برگردم سر خط و تلاش کنم؛ حرکت کنم ...

  • خودداری کردن:
وقتی‌که من انسان به درون خودم برگردم؛ عقل من به من می‌گوید که چه‌کاری درست است و چه‌کاری اشتباه است. کاری را که عقل من آن را تائید می‌کند اگر به دنبالش بروم مسلماً به نتیجه خوبی می‌رسم و بالعکس اگر به نبال آنچه نفس اماره به من دستور می‌دهد باشم به نتیجه نادرستی می‌رسم. یک‌زمانی هم هست که دانایی انسان به حدّی نرسیده که تشخیص بدهد این کار درست است یا اشتباه؟ در آنجا باید از آن کار خودداری کنم. گاهی همسفران می‌گویند من نمی‌دانستم که باید چه‌کار کنم ... خوب، اگر نمی‌دانیم باید از انجام آن خودداری کنیم تا زمان سپری شود؛ بروم تحقیق کنم و اطلاعات و آگاهی‌ام بالا برود و قدرت تشخیص من آن‌قدر بشود که بتوانم تشخیص بدهم که این کار را انجام بدهم یا ندهم.

  • قناعت:
یعنی بهترین استفاده و لذت از کمترین امکانات. بحث قناعت در کنگره بسیار به ما کمک می‌کند. بعضی از مصرف‌کنندگان در شرایطی قرارگرفته‌اند که وضع مالی آن‌ها متزلزل شده و با همین قناعت می‌توانند شرایط خودشان را بهبود ببخشند و پایه‌های مالی و معنوی خود را مستحکم کنند.

  • صبر: 
بالا بردن دانایی با توجه به فرآیند زمان؛ یعنی من باید آموزش ببینم؛ در پروسه آموزش قرار بگیرم و یک‌دفعه هم این اتفاق نمی‌افتد. باید به خودم زمان بدهم و در همان زمانی که به خودم می‌دهم باید حتماً آموزش را ببینم؛ این‌که حالا یک هفته بیایم، سه هفته نیایم ... درست است که دارد زمان می‌گذرد اما چون دانایی بالا نمی‌رود و فقط و فقط تحمل دارد انجام می‌شود؛ اتفاقی برای فرد نمی‌افتد و لذت و شیرینی صبر را متوجه نمی‌شود.

  • تجسس، قضاوت و غیبت:
آقای مهندس خیلی روی این بحث تأکید دارند. در کلام‌الله هم آمده؛ لا تَجَسَسوا ... ای انسان تجسس نکن. قضاوت و غیبت از تجسس نشئت می‌گیرد. اگر قرار است قضاوت و غیبت نکنیم اصلاً نباید تجسس کنیم در زندگی دیگران، در کار دیگران و یا ... حتی اجازه ندارم به‌عنوان دلسوزی در کار نزدیک‌ترین افراد به خودم مثلاً در کار همسرم و یا فرزندم تجسس کنم.

  • پس‌انداز:
آقای مهندس می‌گویند: افرادی که ازنظر مالی در سطح عالی هستند نیازی به پس‌انداز ندارند؛ کسانی که در سطح پایین و یا متوسط هستند باید حتماً پس‌انداز داشته باشند. همسفران که مدیریت داخل خانه را بر عهده‌دارند می‌توانند با پس‌انداز کردن به مسافران خود بسیار کمک کنند تا در طول سفر دغدغه کمتری داشته باشند.

  • توکل، رضا، تسلیم:
ما درعین‌حال که توکل به خداوند داریم سعی می‌کنیم حرکت خود را انجام دهیم؛ او هم به ما کمک می‌کند تا جلو برویم در هر مسیری که انتخاب می‌کنیم چه در مسیر تقوا، چه در مسیر فسق و فجور ... باید زبانی و قلبی به رضای خدا راضی باشیم؛ گاهی می‌گوییم خدایا راضی‌ام به رضای تو اما ته دلم چیز دیگری است! این‌که من بتوانم صور آشکارم و صور پنهانم را بر هم منطبق کنم خیلی مهم است چراکه آن‌وقت به آرامش می‌رسم. اگر الآن در این جایگاه قرار گرفتم حتماً اشتباهاتی را مرتکب شده‌ام و شاید این جایگاهی که الآن در آن هستم پلّه‌ای باشد برای پرتاب من به جایگاه‌های بالاتر. فرامین خداوند را بدون چون‌وچرا بپذیرم؛ اگر می‌گوید دروغ نگو، تجسس نکن و ... باید بپذیرم و تسلیم باشم اگر تسلیم نباشم مطمئناً به آن ساختار عملی نمی‌رسم. اگر در کنگره آقای مهندس دستور می‌دهند که این کار باید انجام بگیرد من باید بدون چون‌وچرا پذیرا باشم. اگر مرزبان دستور می‌دهد که این کار باید انجام شود بدون چون‌وچرا باید بپذیرم و تسلیم باشم تا انشا الله بتوانیم به جایگاه‌های بالاتر برسیم. انشا الله خداوند کمک کند تا آنچه را آموزش‌دیده‌ایم بتوانیم در عمل انجام دهیم.

عکس: همسفر راضیه
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic